Ambasada ruse, pas gjestit të Lavrovit, “shënoi” njohjen e autoqefalisë së KOM nga KOR

Фото: Мета.мк

Ambasada e Federatës Ruse në Shkup sot iu bashkua numrit të konsiderueshëm të profileve në rrjetet sociale dhe mediat maqedonase dhe raportoi për vendimin e djeshëm të Kishës Ortodokse Ruse – Patriarkana e Moskës për njohjen e autoqefalisë së Kishës Ortodokse Maqedonase – Kryedioqezës së Ohrit (KOM-OA ).

Me dy postimet në Twitter, ambasada ruse, edhe pse duket se e trajton këtë zhvillim të rëndësishëm për besimtarët ortodoksë në mënyrë të thatë faktike, në fakt po vazhdon në një farë mënyre politikën e njeriut të parë të diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, i cili diskutoi gjerësisht temat kishtare dhe problemin e mosnjohjes së KOM, i përmendi në intervistën e tij pak më shumë se një muaj më parë, duke i përdorur ato si arsye për të promovuar pozicionin e Rusisë në mes të krizës aktuale lidhur me agresionin ndaj Ukrainës.

 

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergej Lavrov, në një intervistë për Shoqatën “Nashe Kino”, e cila u publikua në faqen zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, foli më pas për gjoja aktivitete të Perëndimit në linjë antiruse , kundër disponimit “të malazezëve dhe maqedonasve”, pra se ka dallim të dukshëm midis asaj që malazezët dhe maqedonasit ndiheshin ndaj Rusisë dhe asaj që Brukseli, BE dhe NATO i detyruan politikanët e tyre.

 

Në narrativën e tij mbrojtëse për Rusinë, ai e vë në kuadrin e lëvizjes së KOS për dhënien e autoqefalisë, kthimin e KOS dhe komunitetit KOM, si një hap të mirëpritur drejt vendosjes së unitetit me KOR, duke përdorur marrëdhëniet kishtare si “konfirmim” të pretendimeve të tij se dhe populli maqedonas, i përfshirë në një aksion antirus të udhëhequr nga Perëndimi, në fakt mendon ndryshe.

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë (MPJ) ka reaguar ndaj intervistës së Lavrov, i cili tha se ministri i Jashtëm rus po manipulon ndjenjat e besimtarëve ortodoksë në përpjekje për të promovuar pikëpamjet e tij gjeopolitike.

“Në intervistë manipulohen ndjenjat fetare të besimtarëve ortodoksë në vendin tonë dhe marrja e autoqefalisë së KOM përdoret për të promovuar pikëpamjet e saj gjeopolitike”, thuhet në reagimin e MPJ-së së Maqedonisë.

 

Ndërsa, në seancën e djeshme të Sinodit të Shenjtë të Kishës Ortodokse Ruse u dëgjua raporti i Patriarkut të Moskës dhe Gjithë Rusisë Kirill për dhënien e autoqefalisë Kishës Ortodokse Maqedonase – Kryepeshkopatës së Ohrit nga KOS. Më pas u mor vendimi që KOR të njohë autoqefalinë e KOM- dhe të prezantojë kreun e saj Z. Stefani në diptikët e shenjtë.

Sinodi vendosi të falënderojë Zoti për zgjidhjen kanonike të problemit me statusin e Kishës Ortodokse në Maqedoninë e Veriut dhe të njohë Kishën Ortodokse Maqedonase – Kryedioqezën e Ohrit si një kishë motër autoqefale, dhe futi emrin e eprorit të saj, Kryepeshkopin e Ohrit në diptikët e shenjtë, thuhet në njoftimin e publikuar në faqen zyrtare të KOR – Patriarkanës së Moskës.

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.