VMRO-DPMNE: marrëdhëniet miqësore me Rusinë dhe Kinën

Republika e Maqedonisë do të ndërtojë marrëdhënie miqësore dhe partneriteti me Rusinë dhe Kinën, si në planin politik dhe ekonomik.

Образложение:

Republika e Maqedonisë do të ndërtoj marrëdhënie miqësore me Rusinë, çka mund të nxirret nga aktivitetet diplomatike mes dy vendeve, duke përfshirë takimi në mes presidentëve Medvedev dhe Ivanov në vitin 2010 (http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mid=36&eventid=23781), nënshkrimi i marrëveshje për zgjidhjen e borxhit klinerik të Rusisë ndaj Maqedonisë (http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/makedonija-i-rusija-go-potpishaa-dogovorot-za-klirinshkiot-dolg), si dhe vizita e e shefit të diplomacisë ruse Lavrov në Maqedoni në vitin 2011 (http://www.press24.mk/story/makedonija/lavrov-prodolzhuvanje-i-prodlabochuvanje-na-sorabotkata-na-makedonija-i-rusija). Gjithashtu ndërtohen marrëdhënie miqësore me Kinën nëpërmjet Vizita e kryetarit të Kuvendit të RM në Kinë në vitin 2010 (http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/597371/index.htm), dhe Ardhja e delegacionit të nivelit të lartë   të Ushtrisë Çlirimtarepopullore të Republikës Popullore të Kinës në vend të njëjtin vit (http://www.sobranie.mk/default.asp?ItemID=5D8B9759FCBBF644B3FCB5CF3CE91BF6).

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.