“Videoja ekskluzive” në këtë postim nuk është nga një avion rus, por para 10 vitesh në Libi

Kjo është një video që Associated Press e publikoi në kanalin e saj në YouTube më 19 mars 2011 dhe e ka origjinën nga Bengazi, Libi. Videoja titullohet “Aeroplani u rrëzua nga rebelët libianë”

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook, përmes të cilit është shpërndarë një lajm me titull “VIDEO EKSKLUZIVE: Rrëzohen avionët më modernë rusë, bien si dardha”. Lajmi është publikuar më 24 shkurt 2022, të njëjtën ditë kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Lajmi thotë se ushtria heroike ukrainase po lufton në çdo hap për atdheun e saj dhe se aeroplanët më modernë rusë goditen dhe bien si dardha. Më pas paraqitet video për ta “dëshmuar” këtë. Megjithatë, është një video që Associated Press e publikoi në kanalin e saj në YouTube më 19 mars 2011 dhe e ka origjinën nga Bengazi, Libi. Titulli i videos është “Aeroplani i rrëzuar nga rebelët libianë. ”

Në përshkrimin e videos thuhet se rebelët libianë rrëzuan një avion ushtarak që bombardoi Bengazin. Një version i shkurtuar i asaj video është paraqitur në postimin që po shqyrtojmë sikur një aeroplan rus është rrëzuar nga forcat ukrainase.

Se kjo është saktësisht e njëjta video, vetëm në një version të shkurtuar, tregon fakti se në të dyja videot në sfond njerëzit dëgjojnë britma, pikërisht në të njëjtat pjesë të videos, dhe avioni u rrëzua para dy shtyllave të bardhëve.

Ditët e fundit, video dhe foto të vjetra që nuk kanë lidhje me pushtimin rus të Ukrainës janë përdorur në disa raste nga media për të ilustruar sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës. Shembuj të tillë, ndër të tjera, mund t’i shihni këtu dhe këtu. Duke qenë se video është publikuar në mediat botërore 10 vite më parë, besojmë se nuk është e vërtetë që “videoja ekskluzive” ilustron rrëzimin e avionëve më modernë rusë në Ukrainë, por është një aeroplan i rrëzuar nga rebelët libianë në Bengazi.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.