Ukraina përsëri akuzohet rrejshëm për terrorizëm

Фото: matiasgalarza0333 auf Pixabay

Rusia ka 10 vjet që ka ndërmarë agreson kundër Ukrainës dhe ende e shpif për sulmin terrorist në Crocus Hall, megjithëse islamistët morën përgjegjësinë, dhe tani ata po shpifin për një sulm me raketë në plazhin e Sevastopolit në Krime edhe pse guvernatori pushtues rus i qytetit pranoi se një raketë e rrëzuar ra në plazh, objektivi i së cilës ishte diku tjetër. Ukraina është akuzuar rrejshëm gjithashtu për sulme ndaj kishave dhe sinagogave në republikën autonome ruse të Dagestanit dhe një transferim i tillë i fajit në Ukrainë ka lodhur edhe kundërshtarin e saj të madh, ish-zëvendëskryeministrin e Rusisë dhe drejtorin e Roscosmos, Dimitriy Rogozin.

 

Një postim në rrjetin social Facebook bën këto shpifje:

Ukrainasit kryen një sulm terrorist dje. Një sulm me raketa ukrainase në një plazh rekreativ në Krime dhe një sulm terrorist në një kishë në Derbent.

Rreth shpifjes së parë. Është e vërtetë se më 23 qershor 2024, Ukraina nisi një sulm me pesë raketa në Sevastopol në Krime, gjë që e bën prej shumë kohësh si kundërpërgjigje ndaj agresionit rus dhe fatkeqësisht 4 persona humbën jetën dhe 153 u plagosën në plazhin Uchkuevka. Por në të njëjtën ditë, në orën 11:23, media më e fuqishme ruse, TASS, raportoi deklaratën e mëposhtme të guvernatorit pushtues rus të Sevastopolit,  nga Siberia, Mikhail Razvozhaev: 

Ndalimi i sulmit me raketa ka përfunduar. Sipas informacioneve, 5 objektiva ajrore janë shkatërruar në qiell mbi zonën detare. Por fragmente të objektivave të goditur ranë në zonën bregdetare.

Në orën 13:01, TASS publikoi një raport më të detajuar mbi ngjarjen, i cili shtoi si më poshtë:

Mjetet e mbrojtjes ajrore rrëzuan katër raketa ATAKMS dhe një raketë tjetër gjatë zmbrapsjes së sulmit që devijoi nga trajektorja e fluturimit dhe shpërtheu mbi qytet.

Është e qartë se incidenti ka ndodhur për shkak të punës së dobët të Mbrojtjes Ajrore Ruse (Mbrojtja Ajrore), që nuk është hera e parë që godet njërën nga raketat, duke e ridrejtuar në drejtim të plazhit, kështu që raketa më në fund shpërtheu dhe shpërndau fragmente në këtë vend.

Por plazhi nuk ishte objektivi i synuar i atij sulmi. Ukraina nuk do të shpenzonte miliona dollarë në raketa, të cilat mezi i mori nga Shtetet e Bashkuara, për të vrarë 4 person në plazh dhe atë në territorin e saj. Dhe pa dashur të nënvlerësohet tragjedia e tyre, duhet thënë se mes tyre kishte turistë nga Rusia dhe nuk duhet shkuar në një zonë lufte nëmbj pushime verore.

Në lidhje me këtë, politikani ukrainas Mykhailo Podolyak tha:

Nuk ka dhe nuk mund të ketë “plazhe”, “zona turistike” dhe shenja të tjera fiktive të “jetës paqësore” në Krime. Krimea – është e pushtuar pa kushte nga Rusia, një territor i huaj ku po kryhen veprime luftarake, një luftë e vërtetë po zhvillohet. Është e njëjta luftë që Rusia filloi me qëllime gjenocidale dhe grabitqare.

Krimea – është gjithashtu një bazë dhe depo e madhe ushtarake, me qindra objektiva ushtarake, të cilat rusët me cinizëm përpiqen t’i maskojnë dhe t’i mbulojnë me qytetarët e tyre, të cilët në një farë mënyre janë pushtues civilë.

Në vend që të pranojë se po bën luftë dhe ta shpallë atë, Rusia e fsheh atë pas eufemizmit “operacion special ushtarak” dhe nuk vendos ligjin ushtarak, por fton turistët dhe njerëzit e saj në Krime, duke i ekspozuar në rrezik dhe ata vetë tregojnë papërgjegjshmëri.  Vajza 9-vjeçare e nënkryetarit të bashkisë së Magadan, Oleg Averyanov, vdiq në plazh. Magadan është një qytet në bregdetin e Paqësorit të Rusisë, 7000 km larg Sevastopolit dhe Averyanov nuk kishte asnjë arsye të mirë për të ardhur atje dhe për të pushuar në një zonë lufte. Dhe në një zonë të tillë, veçanërisht nën sundimin e një superfuqie si Rusia, duhet të ketë sirena dhe vende fshehjeje, por ku ishin – nuk është e qartë. Turistët kanë vuajtur për shkak të luftës së Putinit dhe të tij, si dhe pretendimet e tyre se nuk është aty dhe kështu ndodh edhe në postimin që po rishikojmë, ku përmendet edhe rekreacioni, turizmi, ngjarjet sportive e gjëra të tjera që nuk kanë vend në mes lufte.

Sevastopol është shtëpia e flotës ruse të Detit të Zi dhe aeroportit Belbek, të cilat ka të ngjarë të ishin objektivat e vërtetë të sulmit, por mediat ruse pretendojnë pa asnjë provë se ukrainasit synonin qëllimisht objektivat civilë. Sipas rusëve, raketa, të cilën ata padashur e ridrejtuan drejt plazhit, me siguri po fluturonte drejt një objektivi civil, por cilin – nuk e deklarojnë.

Ukraina nuk kryen aksione terroriste kundër Rusisë, por Rusia filloi agresionin kundër Ukrainës dhe ky është terrorizmi i vërtetë në këtë histori. Prandaj, Ukraina shkatërron objektivat ruse si në territoret e pushtuara ashtu edhe në Rusi, por numri i viktimave civile është i vogël dhe ata synojnë: rafineritë, aeroportet, portet, magazinat dhe fabrikat e armëve.

Rreth shpifjes së dytë. Është e vërtetë që më 23.6.2024 kanë ndodhur sulmet terroriste në Makhachkala dhe Derbent në Dagestan dhe deputeti i asaj republike autonome të Federatës Ruse, Abdulkhakim Gajiev, fajësoi Ukrainën për këtë, por nuk ofroi asnjë provë.

Kalimi i përjetshëm i fajit mbi Ukrainën ka lodhur edhe kundërshtarin e saj të madh Dmitriy Rogozin, dikur zëvendëskryeministër i Rusisë, përfaqësuesi i saj në NATO dhe drejtor i kompanisë së eksplorimit të hapësirës Roscosmos. Madje ai mori pjesë simbolike në luftën në Ukrainë dhe u plagos në një sulm në Donetsk dhe tani është senator i rajonit Zaporozhye, i cili u aneksua nga Rusia. Fjalëve të Gadzhiev, ai u përgjigj:

Mendoj se nëse çdo sulm terrorist të bazuar në intolerancën kombëtare dhe fetare, urrejtjen dhe rusofobinë ia atribuojmë makinacioneve të Ukrainës dhe NATO-s, atëherë ajo re rozë do të na çojë në probleme të mëdha. Ne e shohim grimcën në syrin e tjetrit, por nuk e shohim traun në syrin tonë. Dhe është koha për ta parë atë.

Dagestani ka qenë një vatër krize që nga viti 1999, kur rusët luftuan atje kundër islamistëve nga Çeçenia fqinje (dhe kështu ishte edhe më parë, kur luftoi për lirinë nga Perandoria Ruse). Autoritetet ruse supozojnë se autorët e sulmeve të fundit janë gjithashtu islamikë, ndër ta ishte edhe djali i Magomed Omarov, politikanit nga Dagestani nga partia e Putinit, por edhe Gadzhimurad Kagirov, i njohur për artet marciale. Ukrainasit nuk përmenden dhe vlerësimi i Gadzhiev nuk pranohet përgjithësisht në të gjithë Rusinë.

Duke marrë parasysh gjithçka që u tha deri më tani, besojmë se postimit që po shqyrtojmë i mungon kontekstit.


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.