Tre të dënuar me burgim të përjetshëm për aeroplanin MH17 ku u vranë 298 persona, i rrëzuar nga një raketë ruse

ФотоЧ

Sot u dha vendimi kundër atyre që akuzohen për rrëzimin e aeroplanit në vitin 2014 mbi Ukrainën Lindore, ku humbën jetën 298 persona. Në mungesë, tre persona janë dënuar me burgim të përjetshëm. Shpallja e vendimit u bë drejtpërdrejtë, në prani të një numri të madh të mediave dhe familjarëve dhe të afërmve të të vdekurve në rrëzimin e aeroplanit. Gjykatësi Stinhuis tha se gjykata beson se Rusia kishte kontroll të përgjithshëm të rajonit separatist të Ukrainës lindore dhe se aeroplani u rrëzua nga një raketë e prodhuar nga Rusia.

Aeroplani Boeing 777 i fluturimit MH17 të Malaysia Airlines u rrëzua në vitin 2014 nga një raketë e prodhuar nga Rusia e qëlluar nga një fushë në Ukrainën lindore, tha gjykata holandeze, ku mbahej gjykimi i katër të akuzuarve për rrëzimin e aeroplanit, i cili vrau 298 njerëz. Vendimi për këtë rast të tmerrshëm u shqiptua sot – tre nga katër të akuzuarit u dënuan me burgim të përjetshëm në mungesë – koloneli rus Igor Girkin, oficeri rus Sergei Dubinsky dhe Leonid Kharchenko, lideri i separatistëve ukrainas.

Girkin, Dubinsky dhe Kharchenko u gjykuan në mungesë. Ata janë të paarritshëm për autoritetet ligjzbatuese dhe siç raportojnë mediat e huaja, vështirë se do të kryejnë dënimin me burg.

Gjykata vendosi se MH17 u qëllua nga një raketë e gjuajtur nga një fushë pranë Pervomaisk, duke vrarë 283 pasagjerë dhe 15 anëtarë të ekuipazhit, tha kryetari i gjykatës Hendrik Steenhuis.

Shpallja e vendimit u bë drejtpërdrejtë, në prani të një numri të madh të mediave dhe familjarëve dhe të afërmve të të vdekurve në rrëzimin e avionit.

Foto: Printskrin

Gjykatësi Steenhuis tha se gjykata besonte se Rusia kishte kontroll të përgjithshëm në rajonin separatist në Ukrainën lindore.

Tensionet, siç raportojnë mediat e huaja, kanë qenë shumë të larta mes familjeve para se të merren në pyetje.

E vërteta në tryezë – kjo është gjëja më e rëndësishme, tha Anton Cote, i cili humbi djalin, nusen dhe nipin e tij 6-vjeçar kur u rrëzua MH17, duke shtuar se seanca ishte “D-Day”. për të afërmit.

Aeroplani i Malaysia Airlines MH17, duke fluturuar nga Amsterdami në Kuala Lumpur, ishte mbi Donetsk, Ukrainë, më 17 korrik 2014 kur u zhduk nga radarët. Në aeroplan ishin gjithsej 283 pasagjerë, 80 prej të cilëve fëmijë, si dhe 15 anëtarë të ekuipazhit. Mesi i korrikut 2014 ishte, në fakt, ditët e para të përpjekjeve të Rusisë për të kontrolluar pjesë të Ukrainës. Më pas intensiteti i konfliktit ishte në një nivel relativisht të ulët, por në muajt e mëparshëm u rrëzuan disa avionë ushtarakë.

Aeroplani u rrëzua pasi u godit nga një raketë e prodhuar nga Rusia mbi Ukrainën lindore. Bordi Hollandez i Sigurisë (DSB) kreu një hetim 15-mujor dhe në shtator 2016, një ekip ndërkombëtar i hetuesve të kriminalistikës tha se provat tregonin se raketa ishte sjellë nga territori rus dhe u qëllua nga një fushë i kontrolluar nga separatistët të mbështetur nga Rusia. Një Ekip i Përbashkët Hetimor (JIT) i udhëhequr nga Hollanda arriti në përfundimin në maj 2018 se sistemi raketor i përkiste një brigade ruse dhe Australia dhe Holanda njoftuan se e konsideronin Rusinë përgjegjëse. Gjykimi filloi në vitin 2020.

Prokurorët holandezë thanë se lëshuesi i raketave erdhi nga një bazë ushtarake ruse dhe u kthye mbrapsht pasi aeroplani u rrëzua. Për përfshirjen e dyshuar në organizimin e transportit, katër persona akuzohen për shkaktimin e aksidentit dhe vdekjen e të gjithë 298 personave në aeroplan. Prokurorët kishin kërkuar dënime të përjetshme për të katërt – dënimi më i lartë i mundshëm në Holandë.

I pandehuri i parë, tashmë i dënuar, është Igor Girkin, një ish-kolonel 51-vjeçar në Shërbimin Federal të Sigurisë Ruse (FSB). Në kohën e aksidentit, ai ishte ministër i mbrojtjes dhe komandant i forcave të armatosura të Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetsk – rajoni ku u rrëzua aeroplani. Girkin, sipas raporteve të mediave, aktualisht është i përfshirë në luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

I akuzuari i dytë, tani i dënuar, është Sergei Dubinsky, 60 vjeç, një ish oficer në shërbimin e inteligjencës ushtarake të Rusisë i njohur si GRU dhe një nga zëvendësit e Girkinit në vitin 2014. Oleg Pulatov, i vetmi nga katër të dyshuarit që përfaqësohet nga avokatët në gjykatë, është një ish-oficer i forcave speciale të GRU, 56-vjeçar, i cili ishte zëvendës i Dubinskyt. Ai u deklarua i pafajshëm në gjykatë dhe u la i lirë. I vetmi ukrainas në mesin e të dënuarve është Leonid Kharchenko, për të cilin prokurorët thonë se ishte komandanti i një njësie luftarake të rebelëve pro-rusë në Donetsk në korrik të vitit 2014 dhe pranoi urdhra nga Dubinsky.

Ata nuk u akuzuan për gjuajtjen e raketës, por që kanë punuar së bashku për ta çuar atë në fushën ku u hodh.

Marnie Howlett, një shkencëtare politike dhe pedagoge në politikën ruse dhe të Evropës Lindore në Universitetin e Oksfordit,  për Al Jazeera tha që tragjedia MH17 është gjithashtu një kujtesë se lufta në Ukrainë ka vazhduar që nga viti 2014.

Gjykimi është i rëndësishëm për individët që humbën jetën dhe për familjet dhe vendet e tyre që presin drejtësinë. Por është gjithashtu një mësim për Perëndimin – rëndësia e të qenit në gjendje të hetojnë këtë rast. Kjo është diçka për të cilën ukrainasit dhe viktimat e tjera të krimit po luftojnë në thelb tani, tha Howlett për Al Jazeera.

Megjithatë, siç thotë ajo, edhe pse Perëndimi beson në sundimin e ligjit, beson se vendimi nuk do të miratohet në Rusi, diçka që mund të përshkallëzojë tensionet politike.Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.