Sulmi i përgjakshëm në shkollë në Izhevsk – terren pjellor për propagandë dhe dezinformata të mundshme

Училиштето во Ижевск. Фото: скриншот

 

Të gjitha mediat dhe agjencitë botërore raportuan lajmin për sulmin e armatosur në qytetin Izhevsk në Republikën Ruse të Udmurtia, në shkollën 88, ku mes dhjetëra të vdekurve kishte edhe disa fëmijë. Por informacioni i këtij lloji të sulmit të armatosua, në kuadrin e agresionit rus kundër Ukrainës, referendumit që po zhvillohet në rajonet e pushtuara të Donetskut, Luhanskut dhe Khersonit, si dhe situatës së përgjithshme midis Rusisë dhe Perëndimit, mund të shndërrohen shumë shpejt në dezinformim dhe të kthehen në terren pjellor për aktivitete propagandistike

 

Derisa janë duke u numëruar viktimat dhe bilancet, për të cilat qytetarët e Maqedonisë mund të lexojnë në grumbulluesin e lajmeve Time.mk dhe përmes mediave tradicionale dhe online, vlen të theksohet se si raportojnë dhe çfarë publikojnë mediat perëndimore rreth ngjarjes që i kushtojnë vëmendje standardeve gazetareske.

Shërbimi publik britanik BBC raportoi se të paktën 13 persona mbetën të vrarë, shtatë prej të cilëve fëmijë, në sulmin ndaj një shkolle ku mësojnë rreth 1000 nxënës, ndërsa mbi njëzet persona u plagosën. Të rriturit e vrarë janë pjesëtarë të forcave të sigurisë, por dy janë edhe mësues. Duke cituar një kombinim burimesh – zyrtarët rusë dhe deklaratat e tyre për shtyp dhe mediat, BBC raporton se sulmuesi kreu vetëvrasje dhe ishte një ish-nxënës në këtë shkollë.

Një deputet lokal, raporton BBC, gjithashtu e publikoi emrin e vrasësit Artem Kazantsev. Me nxjerrjen e pamjeve të para nga vendi i ngjarjes, organet zyrtare të hetuesisë ruse shfaqën edhe trupin e një të vrari me kapuç dhe bluzë me simbole naziste.

Një histori e ngjashme është publikuar nga British Guardian. Historia ka të njëjtat të dhëna, me Guardian që kujton se “vitet e fundit ka pasur sulme të shumta në të gjithë Federatën Ruse ndaj shkollave”. Më tej, kjo media përmend sulmin në Kazan, gjegjësisht në Tatarstan në vitin 2021, kur u vranë shtatë nxënës dhe dy zyrtarë të shkollës. Në atë kohë, vrasësi ishte një djalë 19-vjeçar, i cili para sulmit deklaroi në rrjetet sociale se “ndihet si Zot” dhe se “ka në plan të vrasë shumë njerëz”.

Shërbimi publik gjerman Deutsche Welle përmban këto të dhëna në informacionin fillestar dhe kujton se sulmet e armatosura në Rusi kanë qenë të rralla, por janë bërë më të shpeshta vitet e fundit dhe përcjell deklaratën e presidentit rus Vladimir Putin pas sulmit të fundit të ngjashëm para sot:

Derisa janë duke u numëruar viktimat dhe bilancet, për të cilat qytetarët e Maqedonisë mund të informohen në grumbulluesin e lajmeve Tym.mk dhe përmes mediave tradicionale dhe online, vlen të theksohet se si raportojnë dhe çfarë publikojnë mediat perëndimore që i kushtojnë vëmendje standardeve gazetareske. rreth ngjarjes.

Shërbimi publik britanik BBC raportoi këtë pasdite se të paktën 13 persona mbetën të vrarë, shtatë prej të cilëve fëmijë, në sulmin ndaj një shkolle ku mësojnë rreth 1000 nxënës, ndërsa mbi njëzet persona u plagosën. Të rriturit e vrarë janë pjesëtarë të forcave të sigurisë, por dy janë edhe mësues. Duke cituar një kombinim burimesh – zyrtarët rusë dhe deklaratat e tyre për shtyp dhe mediat, BBC raporton se sulmuesi kreu vetëvrasje dhe ishte një ish-nxënës në shkollë.

Një deputet lokal, raporton BBC, gjithashtu e quajti të vrarën Artem Kazantsev. Me nxjerrjen e pamjeve të para nga vendi i hetimit, organet zyrtare të hetuesisë ruse shfaqën edhe trupin e një të vrari me kapuç dhe bluzë me simbole naziste.

Një histori e ngjashme është publikuar nga British Guardian. Historia ka të njëjtat të dhëna, me Guardian që kujton se “vitet e fundit ka pasur sulme të shumta në të gjithë Federatën Ruse ndaj shkollave”. Ai kujton sulmin në Kazan, Tatarstan në vitin 2021, kur u vranë shtatë nxënës dhe dy zyrtarë të shkollës. Në atë kohë, sulmuesi ishte një djalë 19-vjeçar, i cili para sulmit deklaroi në rrjetet sociale se “ndihet si Zot” dhe se “ka në plan të vrasë shumë njerëz”.

Shërbimi publik gjerman Deutsche Welle përmban këto të dhëna në informacionin e tij fillestar, kujton se sulmet e armatosura në Rusi kanë qenë të rralla, por janë bërë më të shpeshta vitet e fundit dhe përcjell deklaratën e presidentit rus Vladimir Putin nga një sulm të ngjashëm më herët :

Presidenti rus Vladimir Putin, pas incidentit të fundit të këtij lloji, foli për një fenomen të importuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe kritikoi akte të tilla të dhunshme si efekt anësor të globalizimit – shkruan Deutsche Welle. – thekson Deutsche Welle.

Të gjitha këto informacione i mbulon rrjeti televiziv evropian Euro news, por përveç sulmit të armatosur në Kazan, thekson se 6 muaj më vonë më 21.09.2021 ka ndodhur një tjetër sulm në godinën e Universitetit shtetëror në Perm, ku u vranë 6 studentë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën, si dhe sulmi në një shkollë të mesme në Krime në vitin 2018, kur një nxënës 18-vjeçar vrau të paktën 19 persona me një mjet shpërthyes dhe dhjetëra u plagosën.

Edhe mediat ruse raportojnë orë pas ore për ngjarjen. Media e pavarur online Media Zone po nxjerr informacione minutë pas minute, ku thuhet se i dyshuari ka kryer vetëvrasje. Në çdo lajm nga ngjarja, kjo media publikon edhe video materiale, të transmetuara nga media, qytetarë rusë, ose të transmetuara nga autoritetet hetimore ruse.

Të gjitha këto sulme, përfshirë edhe atë të sotëm në Izhevsk, janë kryer nga individë, por fjalia e cituar nga Deutsche Welle për fjalët e Putinit konfirmon mundësinë që kjo ngjarje të shërbejë edhe për përhapjen e dezinformatave apo mesazheve propagandistike.

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.