Rusia nuk është në luftë me NATO-n

Фото: Принтскрин колаж - pixabay.com

Rusia nuk është në luftë me NATO-n, nuk ka ushtarë nga vendet anëtare të NATO-s në luftën në Ukrainë. Ajo që NATO po bën është dërgimi i ndihmës ushtarake në Ukrainë për ta mbrojtur atë nga politika ekspansioniste e Rusisë. Këtë e ka theksuar shumë herë deri më tani sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Aleanca nuk është një organizatë terroriste, por një aleancë mbrojtëse, qëllimi i së cilës është të mbrojë vendet e saj anëtare. Zgjerimi i NATO-s nuk është i drejtuar kundër Rusisë.

 

Ne shqyrtojmë një postimFacebook që përhap pretendime manipulative dhe të pasakta për luftën në Ukrainë:

Rusia nuk është në luftë me Ukrainën.
Rusia në Ukrainë po mbrohet kundër politikës ekspansioniste, imperialiste të organizatës globale terroriste të NATO-s, e udhëhequr nga neokonservatorët oportunistë, të etur për pushtet nga SHBA-ja dhe Britania e Madhe, të cilët kanë interesa në luftëra!
Pyesni Bidenët, Klintonët, Obamat, familjet mbretërore dhe globalistët e tjerë të sëmurë të botës!

Postimi pretendon në mënyrë të rreme se Rusia nuk është në luftë me Ukrainën, por po mbrohet kundër “politikave ekspansioniste, imperialiste të organizatës globale terroriste NATO”.

Së pari, askush nuk e sulmoi Rusinë. Përkundrazi, Rusia sulmoi Ukrainën. Nga kjo, Rusia nuk ka asgjë për t’u mbrojtur. Është Ukraina ajo që po mbrohet nga agresioni rus.

Së dyti, Rusia nuk është në asnjë mënyrë në luftë me NATO-n, sepse nuk ka ushtarë nga vendet anëtare të NATO-s në luftën në Ukrainë. Ajo që NATO po bën është dërgimi i ndihmës ushtarake në Ukrainë për ta mbrojtur atë nga politika ekspansioniste e Rusisë. Këtë e ka theksuar shumë herë deri më tani sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

NATO ka për detyrë të mos lejojë përshkallëzimin e luftës në Ukrainë dhe të parandalojë përfshirjen e Aleancës në luftë, tha Stoltenberg jo shumë kohë më parë, duke konfirmuar mbështetjen për ratifikimin e shpejtë të pranimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Edhe kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi në janar se “Rusia nuk është në luftë me Aleancën”. Ai tha se lufta në Ukrainë nuk do të kthehet në konflikt mes NATO-s dhe Rusisë.

Gjermania është një nga vendet që mbështet më shumë Ukrainën. Sigurisht, SHBA-të janë lidere, por të gjithë anëtarët e BE-së po ndihmojnë Kievin dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë. Sa i përket Gjermanisë, ne i ndihmojmë ata humanitarisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht, tha Scholz në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Aleanca planifikon të rrisë prodhimin e municioneve pasi Kievi konsumon granata shumë më shpejt se sa vendet perëndimore mund t’i prodhojnë ato, duke lënë furnizimet të varfërohen ndjeshëm. Gjermania ka njoftuar tashmë se ka nënshkruar kontrata me prodhuesin e armëve Rheinmetall për të rifilluar prodhimin e municioneve për tanket Leopard të dorëzuara në Kiev.

Sa i përket pretendimit në postim se NATO është “organizata terroriste globale”, nuk është gjithashtu i vërtetë.

NATO është një aleancë mbrojtëse, qëllimi i së cilës është të mbrojë vendet anëtare. Çdo vend që i bashkohet NATO-s pajtohet me politikat dhe parimet e saj. Kjo përfshin angazhimin se NATO nuk kërkon konfrontim dhe nuk përbën kërcënim për Rusinë, siç u riafirmua në Samitin e Brukselit.

Zgjerimi i NATO-s nuk është i drejtuar kundër Rusisë. Çdo komb sovran ka të drejtë të zgjedhë konstelacionet e veta të sigurisë. Pas luftës së ftohtë, edhe Rusia pranoi të ndërtonte një arkitekturë gjithëpërfshirëse të sigurisë evropiane, përmes krijimit të OSBE-së, krijimit të Këshillit Euro-Atlantik dhe institucioneve të tjera.

Siç shkruan në faqen e NATO-s, NATO nuk sulmoi Gjeorgjinë dhe NATO nuk sulmoi Ukrainën. Rusia e bëri atë.

Në përgjigje të përdorimit të forcës ushtarake nga Rusia kundër Ukrainës, NATO dërgoi trupa në shtetet baltike dhe Poloni në vitin 2016.

Përpara se Rusia të aneksonte ilegalisht Krimenë, nuk kishte trupa të NATO-s në pjesën lindore të Aleancës. Në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, NATO ka forcuar ndjeshëm pozicionet e saj mbrojtëse, duke përfshirë katër grupe të reja në pjesën lindore të Aleancës. Në samitin e NATO-s në Madrid, aleatët ranë dakord se Rusia është kërcënimi më i rëndësishëm dhe më i drejtpërdrejtë për sigurinë e tyre dhe për paqen dhe stabilitetin e zonës euro-atlantike. Aleatët ranë dakord të forcojnë pozicionet e NATO-s edhe në të ardhmen. Por aleatët mbeten ende të gatshëm të kenë kanale të hapura komunikimi me Moskën për të shmangur rreziqet, për të parandaluar përshkallëzimin dhe për të rritur transparencën, shkruan në faqen e Aleancës, ku renditen faktet për marrëdhëniet NATO-Rusi.

Nga e gjithë kjo mund të konkludojmë se Rusia nuk është në luftë me NATO-n. NATO po e ndihmon Ukrainën vetëm ushtarakisht dhe ekonomikisht për të mbrojtur veten nga agresioni rus. Aleanca nuk është një organizatë terroriste, por një aleancë mbrojtëse, qëllimi i së cilës është të mbrojë vendet e saj anëtare. Zgjerimi i NATO-s nuk është i drejtuar kundër Rusisë. Prandaj, ne e vlerësojmë postimin që po analizojmë si të pasaktë.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.