Putin me narrativë dezinformuese – Perëndimi filloi luftën në Ukrainë, Rusia vetëm po mbrohej

Fjalimi i fundit i presidentit rus Vladimir Putin u përdor për të shtyrë një narrativë të vjetër ruse rreth Ukrainës – Rusia vetëm po mbrohej. Ky rrëfim u ripërtëri dhe u përforcua me dy ose tre nën-rrëfime dhe u përmend edhe “nazizmi” dhe “rusofobia”. Ky rrëfim dezinformues për Perëndimin si fajtorin kryesor është gjithashtu një variant i temës “Ukraina është fajtori kryesor” që Putin përdori në një fjalim të janarit në Shën Petersburg.

 

Fjalimi i presidentit rus Vladimir Putin, vetëm dy ditë para përvjetorit të agresionit rus kundër Ukrainës, u raportua gjerësisht në hapësirën mediatike në Maqedoninë e Veriut, për dy arsye. E para është rëndësia e datës, folësi dhe mesazhet dhe e dyta për shkak të interesit të medias dhe audiencës për atë që po ndodh rreth Ukrainës.

Edhe në analizën fillestare mund të thuhet se në fjalimin Putin përdori dy-tre narrativa të njohura ruse rreth të cilave ndërtohet strategjia e dezinformimit të politikës së jashtme ruse, por këtë herë kryesori ishte narrativa që shërben si justifikim. Pra, se Perëndimi, jo Rusia, është fajtor për luftën në Ukrainë:

“Rusia bëri gjithçka që mundi për të shmangur luftën, por Ukraina, e mbështetur nga Perëndimi, planifikoi të pushtonte Krimenë”, tha Putin. Krimea është një gadishull ukrainas që Rusia e aneksoi në vitin 2014.

“Populli i Ukrainës është bërë vetë peng i regjimit në Kiev dhe zotërinjve të tij perëndimorë, të cilët e pushtuan këtë vend në kuptimin politik, ushtarak dhe ekonomik,” tha Putin, raporton REL në gjuhën maqedone.

Kjo konfirmohet edhe në një pjesë tjetër të fjalimit, të transmetuar nga një tjetër media:

“Në fund të vitit 2021 ne kërkuam zyrtarisht siguri nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa, por na u refuzua. Kërcënimi u rrit dhe deri në shkurt 2022 gjithçka ishte gati për aksione ushtarake në Donbas. E gjithë kjo ishte në kundërshtim me dokumentet e pranuara nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së. Dua të përsëris – ata e filluan luftën, dhe ne përdorëm forcën për ta ndalur atë”, tha Putin duke iu drejtuar deputetëve të Dumës ruse, transmeton 360 Gradë.

Ajo që është e re në fjalimin rreth kësaj narrative dhe me qëllim për ta bërë atë më bindëse, është pretendimi se Ukraina edhe para agresionit apo operacionit special ushtarak siç e quan Moska zyrtare, organizoi dërgimin e sasive të mëdha të armëve nga Perëndimi.

“Ne bëmë gjithçka për të zgjidhur konfliktin me regjimin në Kiev në mënyrë paqësore, por pas shpine po përgatitej një skenar krejtësisht tjetër. “Pretendimet e liderëve perëndimorë ishin të rreme, ata po blinin kohë dhe kishin mbyllur një sy ndaj vrasjeve politike dhe represionit të regjimit të Kievit në Donbas”, tha Putin.

“Para operacionit special ushtarak, Kievi u pajtua të dorëzojë pajisje të rënda ushtarake, mbrojtje kundërajrore, avionë dhe armë bërthamore”, tha ai, përcjell A1.On.mk.

Ky është lajmi dhe është bërë i ditur nga shërbimet ruse të sigurisë përmes kanaleve zyrtare vetëm pak ditë para fjalimit të Putinit. Natyrisht, informacioni që nuk përjashtohet të jetë i vërtetë, por duhet parë në kontekstin e të gjitha informacioneve që Kievi dhe aleatët perëndimorë kanë pasur gjatë gjithë vitit 2021 dhe veçanërisht që nga rënia me vendosjen e trupave ruse përreth kufijve të Ukrainës – është përdorur për të përforcuar narrativën e dezinformimit rus se Rusia nuk është fajtore për luftën, por u tërhoq zvarrë në të. Gjithashtu, kjo narrativë dezinformuese për Perëndimin që është fajtori kryesor është një variant i temës së Ukrainës si fajtori kryesor, të cilin Putin e përdori një muaj më parë në një fjalim në Shën Petersburg.

 

Përdorimi i Jugosllavisë dhe Sirisë në fjalimin e Putinit

Rrëfimi i dytë në fjalimin e presidentit rus, i cili përdoret gjithashtu për të përforcuar atë kryesorin – fajin e ka Perëndimi, është përdorimi i të ashtuquajturit. “votabautizëm” (po për këtë). Përkatësisht, Putini kujtoi sjelljen e Perëndimit si në të kaluarën e afërt ashtu edhe në atë të largët:

“Kur Rusia po përpiqej sinqerisht të gjente një zgjidhje paqësore, ata luajtën një lojë të pistë. Gënjeshtrat e tyre të neveritshme dhe hipokrizia u panë në Jugosllavi dhe Siri”, tha Putin për vendet perëndimore, më pas shtoi: “Po rezulton se ata i trajtojnë njerëzit e tyre në atë mënyrë, i kanë gënjyer për marrëveshjet e paqes në Donbas. Kishte gënjeshtra të plota. Kemi këmbëngulur për të mbrojtur interesat tona”.

“Asnjë vend nuk ka aq shumë baza ushtarake në mbarë botën sa Shtetet e Bashkuara.” E gjithë bota është e mbuluar me bazat e tyre, ata kanë qindra të tilla”, tha Putin, duke shtuar se Rusia kërkon garanci sigurie. “Ata refuzuan kërkesat tona dhe ishte e qartë se kërcënimi po rritej. Deri në shkurt të vitit të kaluar, gjithçka ishte gati për aksionin ushtarak në Donbas. Dua të përsëris – ata e filluan luftën dhe ne përdorëm forcë për ta ndalur”, transmeton A1.On.mk.

Përsëri “Ukraina naziste”

Në narrativën e tretë kryesore që mund të vërehet në analizën fillestare është përdorimi i së kaluarës naziste të Ukrainës, por edhe faji i Perëndimit për “rusofobinë”:

“Perëndimi investon triliona dollarë në luftëra në mbarë botën. Ata përdorin fjalë si demokracia dhe vlerat dhe largojnë vëmendjen nga problemet ekonomike në rritje në vendet e tyre. Dua t’ju kujtoj se Perëndimi mundësoi zhvillimin e Gjermanisë naziste. Ata duan të na ndajnë nga territori ynë historik. Ata mbështetën grushtin e shtetit në 2014. Madje na thanë se sa para kanë shpenzuar për të. “Baza ideologjike e lëvizjeve të tilla është rusofobia,” tha ai.

Ai pretendon se ushtria ukrainase ka shenja naziste në tanket e tyre, duke shtuar: “Ata as nuk e fshehin këtë. Nuk u intereson sepse po përpiqen të luftojnë kundër nesh, kundër Rusisë. Ata duan të përdorin gjithçka, edhe terroristët edhe nazistët, madje edhe vetë djallin, kundër Rusisë”, transmeton A1.On.mk.

Pezullim nga START

Përveç përdorimit të këtyre narrativave, presidenti rus njoftoi në fund të fjalimit të tij se Rusia po pezullonte pjesëmarrjen në Traktatin e Kontrollit të Armëve Bërthamore (START), duke deklaruar edhe një herë se ishte faji i Perëndimit:

“Ata kërkuan gjithashtu kontrollin e objekteve tona bërthamore. Nuk di si ta quaj këtë përveç marrëzive të plota”, tha Putin.

“Ata nuk po na lejojnë të inspektojmë objektet dhe po refuzojnë përpjekjet tona për të vlerësuar objektet e synuara. Qëllimi i tyre është të na mposhtin strategjikisht dhe ata duan të hyjnë në objektet tona ushtarake”, tha Putin, raportoi “Shtypi i Lirë”

Një pjesë e narrativave kryesore të fjalimit të Putinit mund të gjenden gjatë muajit shkurt në dezinformimin e përhapur nga Dmitry Medvedev (rrëfimi se Ukraina është një vend nazist dhe se demokracitë evropiane janë “rusofobë”) ose për “rusofobinë” dhe “nazizmin perëndimor” e shprehur përmes performancës së Ursula von der Leyen, e thënë nga kreu i diplomacisë Sergej Lavrov në fillim të shkurtit.

 


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.