Postimi pretendon në mënyrë arbitrare se rusët po rimarrin Kharkivin dhe ukrainasit po braktisin pozicionet e tyre

Фото: pixabay.com

Postimi ka një njoftim goditës dhe dramatik, por nuk ofron asnjë informacion të konfirmuar dhe të qëndrueshëm. Kur bëhet fjalë për luftën, është mirë të merren parasysh informacionet dhe burimet zyrtare. Nuk e kemi këtë në këtë rast. Situata në terren, nga raportimet zyrtare në media, tregon se ukrainasit nuk janë tërhequr nga Kharkiv. Rusët e bënë këtë në fillim të shtatorit, por ky qytet është ende objektiv i sulmeve dhe granatimeve ruse

 

Një postimFacebook pretendon dhe përhap informacione të pabazuara për luftën në Ukrainë.

Rusët po e kthejnë Kharkivin! Ukrainasit po ikin duke hedhur armët dhe duke lënë pozicionet e tyre, thuhet në postimin që po analizojmë.

Në të gjithashtu shpërndahet një artikull me të njëjtin njoftim dramatik. Por kur të hapni tekstin, do të shihni se nuk ka asgjë në të për pushtimin e Kharkiv nga rusët dhe aq më pak për ukrainasit që ikin dhe lënë armët e tyre. Në tekst ka vetëm dy fjali të paqarta.

Ushtarët tanë rimorën pozicionet e militantëve të UAF në drejtim të Limanit.

I zënë nën një zjarr të fortë nga trupat tona dhe duke kuptuar mungesën e shpresës së situatës së tyre, armiku u tërhoq, duke braktisur armët.

Ky është i gjithë teksti që supozohet të ofrojë informacione për titullin që synonte qartësisht vetëm për të tërhequr klikime, jo për të informuar. Nga fjalia e parë është e paqartë për ushtarët e kujt po flasim, rusë apo ukrainas. Është gjithashtu e paqartë se cili armik nënkuptohet në pjesën e dytë të fjalisë.

Lajmi i fundit në lidhje me Liman është nga fillimi i tetorit, se Rusia tërhoqi trupat e saj pasi ushtria ukrainase hyri në qytet.

Siç raportonte në atë kohë Guardian, forcat ushtarake ukrainase çliruan qytetin Liman në rajonin e Donetskut dhe autoritetet ruse konfirmuan se kishin tërhequr trupat e tyre nga ky qytet me rëndësi strategjike.

Sa i përket Kharkiv, në fillim të shtatorit, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se po tërhiqte forcat nga dy zona në rajonin e Kharkiv të Ukrainës, ku kundërofensiva ukrainase kishte bërë përparim të rëndësishëm. Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes Igor Konashenkov tha se ushtarët do të rigrupohen nga rrethet Balaklia dhe Izyum në rajonin e Donetskut.

Rusët vazhdojnë të bombardojnë Kharkivin, por nuk ka asnjë lajm askund që ukrainasit po tërhiqen dhe po hedhin armët siç pretendohet në postim.

Postimi ka një njoftim goditës dhe paksa dramatik, por nuk ofron informacione të konfirmuara dhe të qëndrueshme. Kur bëhet fjalë për luftën, është mirë të merren parasysh informacionet dhe burimet zyrtare. Nuk e kemi këtë në këtë rast. Situata në terren, nga raportimet zyrtare në media, tregon se ukrainasit nuk janë tërhequr nga Kharkiv. Rusët e bënë këtë në fillim të shtatorit, por ky qytet është ende objektiv i sulmeve dhe granatimeve ruse.

Prandaj, postimin që po analizojmë e vlerësojmë si të pavërtetë.

 

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.