Postimi manipulon deklaratën e Layen dhe vlerëson Putinin për ndalimin e “planeve perverse pedofilike”

Фото: commons.wikimedia.org

Që nga njoftimi i Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, se do të organizojë një konferencë për kthimin e fëmijëve ukrainas nga Rusia, ky postim në Facebook bën një ndërtim manipulues që shtrembëron të vërtetën dhe lartëson presidentin rus Vladimir Putin. Pretendimi se Putini shkatërroi “planet perverse të pedofilëve” për fëmijët ukrainas shtrembëron pamjen e vërtetë të problemit të deportimit të fëmijëve ukrainas nga territoret e pushtuara në Rusi. Dhjetë ditë më parë, Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë akuzoi Putinin dhe Komisioneren Ruse për të Drejtat e Fëmijëve, Maria Lvova-Belova, për krime lufte për shkak të dëbimit të fëmijëve ukrainas.

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Pedofilët do të shpërthejnë nga halli se Putini i preu planet e tyre perverse me fëmijët!!!

Si pjesë e informacionit, u shpërnda një artikull në të cilin raportohej se presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi organizimin e një konference për kthimin e fëmijëve ukrainas që u dërguan në Rusi gjatë luftës. Teksti informon se Leyen në partneritet me Kievin, së bashku me kryeministrin polak Mateusz Morawiecki, kanë nisur një iniciativë për riatdhesimin e fëmijëve të çuar me forcë në Rusi.

Për këtë qëllim, ne do të organizojmë një konferencë. Ne duam të ushtrojmë presion ndërkombëtar për të marrë të gjitha masat e mundshme për të gjetur ata fëmijë, tha Leyen.

Mirëpo, në përshkrimin e postimit që po shqyrtojmë, është bërë një konstruksion manipulues i këtij informacioni të zakonshëm, në të cilin thuhet një deklaratë e Presidentit të Komisionit Evropian të dhënë në fund të ditës së parë të Samitit dyditor të BE-së në Bruksel, pra, bëhet një konstruksion manipulues në të cilin shtrembërohen e vërteta dhe lartësohet presidenti rus Vladimir Putin.

Së pari, është e rëndësishme të shpjegohet konteksti i retorikës: “pedofilët do të plasin sepse Putini ka ndërprerë planet e tyre perverse me fëmijët”, e cila buron nga teoria e konspiracionit Q-Anon, gjithashtu e njohur në kontekstin e pushtimit ushtarak nga Rusia e zbatuar në Ukrainë.

Bellingkett, duke analizuar kanalet e Q Anon, shkruan:

Një tjetër temë e zakonshme në disa kanale globale QAnon është lufta e Putinit kundër “pedofilëve”. Për shembull, kanali Q Anon nga Holanda raportoi në shtator 2021 se Holanda është një pedo-vend “pedoland” dhe Putini është i vetëdijshëm për këtë, duke shpërndarë një video në të cilën Putin thotë se ekziston një parti politike në Holandë që e mbështet pedofilinë. Kjo video e postuar në YouTube në vitin 2014 me një përkthim holandisht ka më shumë se 100 mijë shikime deri më tani.

Bellingkett shton se në shtator 2021, një kanal Q Anon nga Britania e Madhe pohoi se:

Që nga ardhja në pushtet, Putini ka zhvilluar një betejë kundër kabalit satanik të shtetit të thellë, për këtë arsye mediat globale e kanë shpallur Rusinë dhe presidentin e saj si “djem të këqinj”.

Dhjetë ditë më parë, Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë akuzoi Putinin dhe Maria Lvova-Belova, Komisioneren për të Drejtat e Fëmijëve në Zyrën e Presidentit të Rusisë, për krime lufte për shkak të dëbimit të fëmijëve ukrainas.

Siç raportoi Guardian, raportet që dolën pranverën e kaluar treguan se fëmijët nga territoret e okupuara ukrainase silleshin në Rusi dhe birësoheshin nga familjet ruse. Rusia i paraqet këto veprime si misione humanitare për të shpëtuar fëmijët ukrainas nga lufta, por Ukraina e akuzon Rusinë për gjenocid dhe i përshkruan këto veprime si krime lufte

Në mesin e fëmijëve të rrëmbyer janë ata të marrë nga institucionet shtetërore të Ukrainës në territoret e pushtuara, fëmijët prindërit e të cilëve u dërguan në “kampet verore” ruse nga të cilat nuk u kthyen më, fëmijët prindërit e të cilëve u arrestuan nga autoritetet pushtuese ruse dhe fëmijët që mbetën jetimë në luftime.

Shumica e tyre janë nga territoret e pushtuara të Ukrainës jugore dhe lindore, rajonet e Harsonit, Kharkiv, Zaporozhye, Donetsk dhe Lugansk, si dhe nga rrethi Mykolaiv.

Rusia pranoi se kishte 1,400 fëmijë nga Ukraina, të cilat i përshkroi si jetimë, dhe më vonë vuri në dukje se 2,000 kishin udhëtuar në Rusi të pashoqëruar.

Që nga fillimi i pushtimit ushtarak, të paktën 400 jetimë nga Ukraina janë birësuar nga familjet ruse, sipas Qendrës Rajonale të Ukrainës për të Drejtat Humanitare, e cila e bazoi shifrën në deklaratat nga Federata Ruse. Rusia tha se një mijë të tjerë prisnin të adoptoheshin.

Por shumë prej këtyre fëmijëve nga Ukraina kanë të afërm të gjallë që po i kërkojnë me dëshpërim, shkruan Guardian.

Cilat janë kampet verore të riedukimit?

Të paktën 6,000 fëmijë ukrainas nga territoret e pushtuara morën pjesë në kampet verore ruse dhe disa qindra prej tyre nuk u kthyen kurrë në familjet e tyre. Universiteti Yale i përshkroi këto kampe si “riedukuese” në një studim të shkurtit.

Sipas një raporti të Laboratorit Humanitar të Kërkimeve Humanitare Yale, që nga fillimi i konfliktit, foshnjat deri në 4 muajsh që jetojnë në territoret e pushtuara janë dërguar në 43 kampe në të gjithë Rusinë, duke përfshirë Krimenë dhe Siberinë për “Edukimi patriotik dhe ushtarak prorus”.

Disa prindër arritën t’i kthejnë ata duke bërë udhëtimin e gjatë nga Ukraina përmes Polonisë dhe Balltikut në Rusinë jugore, shkruan Guardian.

Konventa e OKB-së për Parandalimin e Gjenocidit ndalon transferimin me forcë të fëmijëve nga një grup në tjetrin, dhe Konventa e OKB-së për të Drejtat e Fëmijëve ndalon “transferimin e paligjshëm dhe refuzimin e kthimit të fëmijëve”.

Pra, situata në të cilën organizohet një konferencë në organet evropiane për kthimin e fëmijëve ukrainas në Ukrainë, nuk ka të bëjë fare me pedofilinë nga BE-ja apo Komisioni Europian apo përfaqësuesit e saj, por i referohet deportimit të paligjshëm të fëmijëve ukrainas.

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne besojmë se pretendimi në postim se Putin “shkatërroi planet perverse të pedofilëve” për fëmijët nga Ukraina, është manipulues dhe shtrembëron pamjen e vërtetë të problemit të dëbimit të fëmijëve ukrainas nga territoret e pushtuara në Rusia.

 


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.