Perëndimi nuk mashtroi Rusinë dhe Ukrainën të luftojnë për shkatërrimin e tyre, por Ukraina po mbrohet nga agresioni rus

Фото: pixabay.com

Ukraina dhe Rusia nuk janë “të joshura nga Perëndimi për të shkuar në luftë për shkatërrimin e tyre”, siç pretendon postimi, por Ukraina, si një shtet sovran, i njohur dhe anëtar i OKB-së, është viktimë e agresionit nga fqinji i saj Rusia, e cila anekson zyrtarisht territorin e saj. Ukraina po lufton për të çliruar veten, pra për të mbrojtur pavarësinë e saj, dhe Rusia po lufton për të kapur sa më shumë territor ukrainas. Nëse Rusia ndalon së luftuari dhe tërheq trupat e saj, lufta thjesht do të ndalet.

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Dilni në rrugë kundër luftës në Ukrainë. Ato kombe janë vëllezërit tanë, të joshur nga Perëndimi për të luftuar për shkatërrimin e tyre.

Pretendimi se Rusia dhe Ukraina janë mashtruar nga Perëndimi për të bërë luftë për shkatërrimin e tyre është i pavërtetë.

Qeveria e Kanadasë ka filluar të luftojë dezinformimin përmes shërbimeve të saj të sigurisë duke informuar publikun për dezinformatat më të zakonshme të rreme dhe narrativat propagandistike të Rusisë që po përhapen në mbarë botën. Ndër to është edhe ky, i cili është paraqitur në postimin që po shqyrtojmë. Qeveria e Kanadasë shkruan në faqen e saj të internetit:

NATO është një aleancë mbrojtëse dhe nuk dëshiron luftë në Evropë. Kremlini filloi luftën. Moska po ndjek ambiciet e saj imperialiste në Ukrainë duke përdorur armët e veta dhe taktikat brutale, duke përfshirë sulmet ndaj civilëve. NATO i jep mbështetje Ukrainës. Ukraina ka të drejtën e vetëmbrojtjes, sipas Kartës së Kombeve të Bashkuara. Anëtarët individualë të NATO-s vazhdojnë të ofrojnë mbështetje dhe ndihmën e nevojshme për Ukrainën.

Ukraina dhe Rusia nuk janë “të joshura nga Perëndimi për të luftuar për shkatërrimin e tyre”, por Ukraina, si një shtet sovran, i njohur dhe anëtar i Kombeve të Bashkuara, është viktimë e agresionit nga fqinji i saj Rusia, e cila anekson zyrtarisht territorin e saj. Ukraina po lufton për të çliruar veten, domethënë për të mbrojtur pavarësinë e saj dhe Rusia hyn në luftë për të kapur sa më shumë territor ukrainas.Nëse Rusia pushon së luftuari dhe tërheq trupat e saj, lufta thjesht do të ndalet.

Çdo ditë qytetarët e Rusisë bombardohen me propagandë se NATO dhe SHBA, si dhe Perëndimi, kërcënojnë Rusinë dhe se NATO e ka shtyrë Ukrainën në konflikt.

Kur presidenti amerikan Joe Biden njoftoi sanksionet ndaj Rusisë më 11 mars 2022 për pushtimin e saj në Ukrainë, tha se presidenti rus Vladimir Putin është agresori.

Putin është një agresor. Putini duhet të paguajë një çmim. Ai nuk mund të fillojë një luftë siç bën, e cila është një kërcënim për themelet më të mëdha të paqes dhe stabilitetit ndërkombëtar dhe më pas të kërkojë ndihmë financiare nga komuniteti ndërkombëtar, tha Biden. 

NATO dënon publikisht me retorikën më të fortë luftën brutale dhe të paprovokuar ruse të agresionit kundër Ukrainës, e cila është një shtet i pavarur, paqësor dhe demokratik dhe një partner i ngushtë i NATO-s. NATO dhe vendet anëtare vazhdojnë të mbështesin Ukrainën për të ruajtur të drejtën e saj themelore për vetëmbrojtje.

Veprimet e NATO-s janë mbrojtëse, të dizajnuara jo për të provokuar konflikt, por për ta parandaluar atë. Aleanca ka përgjegjësinë të sigurojë që kjo luftë të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës, gjë që do të ishte edhe më e rrezikshme dhe akoma më shkatërruese, shkruan faqja e NATO-s.

Për më tepër, sipas NATO-s, vendimi i Rusisë për mobilizimin ushtarak është një përshkallëzim shtesë i luftës ilegale kundër Ukrainës dhe NATO gjithashtu hedh poshtë retorikën e papërgjegjshme bërthamore të Rusisë.

Rusia mban përgjegjësinë e plotë për luftën, vuajtjet e mëdha që agresioni i tyre i ka sjellë popullit ukrainas dhe koston e luftës për popullin rus që është mobilizuar. Rusia ka në duart e saj mundësinë për t’i dhënë fund konfliktit. Rusia duhet të ndalojë menjëherë këtë luftë dhe të tërhiqet nga Ukraina, shkroi NATO më 22 shtator 2022. 

Narrativa e NATO-s e cituar më sipër është saktësisht e kundërta e narrativës së rreme të postimit se Perëndimi dëshiron që Rusia dhe Ukraina “të shkojnë në luftë për shkatërrimin e tyre”.

NATO dënoi gjithashtu të ashtuquajturin referendum për përvetësimin e rajoneve të Ukrainës në Rusi.

Përvetësimet territoriale që rezultojnë nga kërcënimi ose përdorimi i forcës nuk do të njihen si të ligjshme. Aleatët nuk do ta njohin kurrë përvetësimin e paligjshëm të Krimesë. Referendumet e rreme në Donetsk, Luhansk, Zaporozhye dhe Kharshon nuk janë legjitime dhe janë një shkelje brutale e Kartës së OKB-së. Aleatët e NATO-s nuk do t’i njohin ata. Ky territor i përket Ukrainës. Ne u bëjmë thirrje të gjitha vendeve që të refuzojnë përpjekjet e Rusisë për të pushtuar territore, thotë NATO.

Perëndimi ofron mbështetje për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve ukrainas të njohur ndërkombëtarisht dhe qëndron për të drejtën e Ukrainës për vetëmbrojtje. NATO është një aleancë mbrojtëse dhe mbështet paqen, sigurinë dhe stabilitetin në të gjithë zonën euroatlantike.

Presidenti amerikan Biden, që më 11 mars 2022, në fjalimin e tij nga Shtëpia e Bardhë, tha se Ukraina do të marrë mbështetje nga Shtetet e Bashkuara, se SHBA do të dërgojë para, ushqime dhe ndihma për të shpëtuar popullin ukrainas dhe për të pranuar refugjatët ukrainas, dhe ndër të tjera ai tregoi:

Ne do të vazhdojmë së bashku me aleatët tanë në Evropë dhe do të dërgojmë një mesazh të pagabueshëm: Ne do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s me të gjitha forcat tona, të bashkuar. Ne nuk do të bëjmë luftë kundër Rusisë në Ukrainë. Një konfrontim i drejtpërdrejtë midis NATO-s dhe Rusisë është një luftë e tretë botërore dhe ne duhet ta parandalojmë atë. Por ne tashmë e dimë se lufta e Putinit kundër Ukrainës nuk do të jetë kurrë një fitore. Ai u përpoq të dominonte Ukrainën pa luftë dhe dështoi, të shkatërronte Evropën dhe dështoi, të dobësonte aleancën transatlantike dhe dështoi. Populli amerikan është i bashkuar dhe ne qëndrojmë prapa popullit të Ukrainës. Ne nuk do të lejojmë autokratët dhe perandorët e mundshëm të diktojnë drejtimin në të cilin do të lëvizë bota.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, gjykojmë se nuk është e vërtetë që Perëndimi ka mashtruar Rusinë dhe Ukrainën që të hyjnë në luftë për shkatërrimin e tyre.

 

 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.