Nuk kishte asnjë të mbijetuar të tetë nga aksidenti i autobusit i cili u fut me autostop në autobusin e “Besa Trans”

Фото: скриншот

 Një postimFacebook dezinformon opinionin për numrin e pasagjerëve dhe numrin e të mbijetuarve të autobusit që u dogj tragjikisht në aksidentin në autostradën Struma në Bullgari, ku humbën jetën 45 persona dhe 7 u plagosën.

 

Postimi ndan një artikull me titull “Gabimi njerëzor është dyshimi kryesor që besohet se ka shkaktuar aksidentin e autobusit nga Maqedonia në Bullgari”, i cili përcjell gjetjet fillestare të prokurorisë bullgare për aksidentin. Gjegjësisht, prokurorët bullgarë në një konferencë për media të mbajtur më 25.11.2021, duke bërë të ditur informacionin fillestar për aksidentin, bënë të ditur se numri i viktimave nga aksidenti me autobus është 44, përkatësisht se në vendin e ngjarjes janë gjetur dhe identifikuar 44 trupa. Mediat fillimisht raportuan se në autobus ndodheshin 52 pasagjerë – 45 persona pretendohej se kishin vdekur, ndërsa shtatë ishin në spital.

Por zëdhënësja e kryeprokurorit bullgar, Siika Mileva, dhe zëvendësprokurorit publik të Bullgarisë, Borislav Sarafov, hodhën një dritë krejtësisht të re mbi rastin, duke imponuar enigmën se një pasagjer mungonte. Mileva u tha mediave të shumta bullgare dhe maqedonase se ajo kishte takuar një nga të mbijetuarit, i cili i kishte treguar se si kishte thyer xhamin e autobusit dhe se kishte shpëtuar tetë persona, jo shtatë, siç pretendohej.

Zyrtarisht nga dita e parë e aksidentit – shtatë të mbijetuar

Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski, ndërkohë, i tha televizionit bullgar BTV se sipas informacioneve që kanë marrë nga Bullgaria, shtatë të mbijetuar ishin në spital dhe 45 viktima në aksident.

 Por ne e lëmë hetimin që t’i vërtetojë të gjitha këto fakte dhe shpresojmë se informatat më relevante do të vijnë nga organet hetimore bullgare”, tha Spasovski, përcjell Deutsche Welle.

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë, Bujar Osmani, më 23.11.2021 ka publikuar listën zyrtare të të mbijetuarve të konfirmuar nga institucionet kompetente të Republikës së Bullgarisë. Lista përfshin emrat e shtatë të mbijetuarve.

  Ndajmë listën e udhëtarëve të lënduar, të cilët janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe aktualisht janë të shtruar në Spitalin Shtetëror të Sofjes “Pirogov”, Ebip Pajazitovski (24.09.1972), shtetasi i Maqedonisë së Veriut, Gjyla Jasharovska (16.06.1972). shtetase e Maqedonisë së Veriut, Zulejha Jasharovska (12.05.2005), shtetase e Maqedonisë së Veriut, Minir Jasharovski (06.01.1971), shtetas i Maqedonisë së Veriut, Medina Ljutvij (21.05.1996), shtetasr e Maqedonisë së Veriut, Lulzim Sulejmani (04.05), shtetas i Serbisë dhe Orhan Aliti (12.04.1976), shtetas i Belgjikës, ka shkruar Osmani.

Duke transmetuar deklaratën e njërit prej të mbijetuarve, prokuroria bullgare hapi një enigmë për pasagjerin e tetë të mbijetuar që është zhdukur.

Ne gjetëm 44 trupa dhe ai deklaroi kategorikisht se tetë persona ishin shpëtuar. I thashë që je shtatë në spital. Ai tha kategorikisht jo, ne shpëtuam tetë persona. Gjatë hetimeve janë gjetur 44 trupa. Enigma e madhe mbetet, ku është personi i tetë. Nuk duam të përhapim dezinformata, mund të jetë edhe kujtim i keq i dëshmitarit, tha Mileva, deklaroi Mileva.

Edhe zëvendës kryeprokurori Borislav Sarafov ka konfirmuar se në vendin e ngjarjes janë gjetur 44 trupa.

Pas këtij njoftimi të prokurorëve bullgarë, në opinion filluan të lindin dilema për pasagjerin e tetë.

Siç raporton BNT, në listën e të shtruarve në spitalin “Pirogov”, është edhe një person që sipas burimeve televizive nuk figuron në listën e pasagjerëve të “Besa Trans”. Bëhet fjalë për 36-vjeçarin Shadi Nauf al Saleh nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ai nuk ndaloi me autostop

Televizioni Alsat, duke cituar informacione të pakonfirmuara, në artikullin që po analizojmë, bën të ditur se me shumë gjasa bëhet fjalë për autostop që ka hipur në autobus në Bullgari. Për këtë arsye nuk ishte regjistruar në listën e pasagjerëve.

Sipas informacioneve tona, ai quhet Shadi Nauf al Saleh, 36 vjeç, i cili supozohet se është shtetas arab dhe ka udhëtuar me autostop në autobusin në fjalë në territorin e Bullgarisë dhe për këtë arsye nuk është i regjistruar në listën e pasagjerëve. Në autostradën e vdekjes Strumë, pikërisht në lokacionin Bosnek në vendin e ngjarjes, ende ka gjurmë të autobusit të djegur dhe pasagjerëve që humbën jetën tragjikisht, njoftoi Alsat.

Një informacion i tillë u mohua shpejt. Përkatësisht, personi Shadi Nauf al Saleh, u paraqit dhe ka shpjeguar pse është në listën e të shtruarve në spitalin në Pirogov. Ai ka konfirmuar se nuk ka lidhje me aksidentin tragjik dhe se gabimisht është futur në listë.

Al-Sadeh, i cili është shtetas bullgar, zbuloi se ishte në spitalin Pirogov sepse i ishte thyer krahu dhe nuk e dinte pse i ishte shkruar emri i tij, raportoi BNT. Të shtunën, ai u shtrua në repartin e traumës në spital me një thyerje të krahut.

Me paraqitjen e Shadi al Saleh u zgjidhën dilemat për pasagjerin e tetë. Është fakt se ai ishte në listën e të shtruarve në spitalin e Pirogovit, por nuk kishte asnjë lidhje me aksidentin e autobusit. Nuk kishte pasagjerë të tetë, gjë që më vonë u vërtetua nga deklarata e prokurorëve bullgarë se u gjetën eshtrat e pasagjerit të 45-të. Pra, Shadi al Saleh nuk ishte e kishte ndaluar autobusin me autostop, siç thekson artikulli, as nuk hipi në autobusin e Besa Trans. Duke qenë se artikulli përcjell informacione të paraqitura publikisht në një konferencë për shtyp që janë të vërteta, por në pjesën e pasagjerit të tetë përhap dezinformata, ne do ta shënojmë postimin si pjesërisht të pavërtetë.

 

 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.