Nuk ka asnjë provë se fenbendazoli trajton kancerin te njerëzit

Фото: Принтскрин ФБ пост

Fenbendazoli, një ilaç për parazitët tek qentë, nuk është testuar klinikisht te njerëzit. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) dhe Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ndalojnë fenbendazolin për përdorim njerëzor. Pretendimet se fenbendazoli mund të shërojë kancerin janë të pabazuara dhe mund të rrezikojnë pacientët me kancer nëse besojnë dhe përdorin vetë këtë ilaç.

 

Ne po shqyrtojmë një postimFacebook që përhap informacione të pabazuara në lidhje me një kurë të supozuar të kancerit.

17.02.2023
Një kurë kundër kancerit.
Fenbendazol.
Përdoret për trajtimin e qenve nga bakteret në veteriner.
Kemi një rast të një burri të shëruar në vetëm 3 muaj.
Video incizim në TV amerikane, publikikisht.

Postimi pretendonte në mënyrë të rreme se ilaçi i parazitëve të qenit fenbendazole shëronte kancerin. Kjo nuk është e vërtetë.

Nuk ka prova të mjaftueshme se është një trajtim efektiv i kancerit për njerëzit.

Ka pasur disa studime mbi efektin e mundshëm shtypës të fenbendazolit në qelizat e kancerit jashtë organizmave të gjallë dhe te minjtë. Duket se e bën këtë duke ndaluar rritjen e duhur të mikrotubulave në qelizat e kancerit, të cilat në thelb sigurojnë strukturë për të gjitha qelizat.

Edhe pse qelizat normale të trupit kanë këto mikrotubula, edhe qelizat kancerogjene i kanë, dhe synimi i tyre është një metodë e vendosur për trajtimet e miratuara të kancerit.

Megjithatë, nuk duket të ketë pasur ndonjë studim të fenbendazolit si një trajtim për kancerin tek njerëzit. Ndërsa studimet e drogës në qelizat dhe modelet e kafshëve ndonjëherë mund të duken premtuese, ne nuk e dimë nëse diçka do të funksionojë vërtet (ose është e sigurt) derisa të testohet te njerëzit, shkruan faqja e kontrollit të fakteve Fulfact.

Infermierja specialiste e informacionit për kancerin në Cancer Research UK, Caroline Geraghty, tha për Fullfact se nuk ka prova të mjaftueshme që fenbendazoli mund të kurojë kancerin.

Ilaçi nuk ka kaluar nëpër asnjë provë klinike për të zbuluar nëse është një trajtim i sigurt ose efektiv. Pretendimet e pabaza se fenbendazoli mund të shërojë kancerin janë të gabuara dhe mund të shkaktojnë dëm. Pacientët me kancer duhet të jenë të kujdesshëm ndaj çdo informacioni që promovon trajtime jokonvencionale në internet dhe gjithmonë të flasin me mjekun e tyre përpara se të marrin në konsideratë terapi të reja, thotë Geraghty.

Agjencia e Ushqimit dhe Barnave (FDA) dhe Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ndalojnë fenbendazolin për përdorim njerëzor. Doza e rekomanduar për një kafshë është 5 mg/kg, e cila është më shumë se 100 herë më e madhe se marrja e pranueshme ditore për sigurinë e njeriut (40 mikrogramë për kilogram peshë trupore).

Si u përhap lajmi i rremë se fenbendazoli shëron kancerin?

Informacioni i rremë se fenbendazoli, një ilaç për parazitët tek qentë, ka shëruar kancerin terminal të mushkërive është përhapur në mesin e pacientëve pas një pretendimi të pacientit amerikan me kancer Joe Tippens. Ai u shndërrua në një sensacion në Korenë e Jugut.

Ajo shkaktoi konfuzion kombëtar dhe çoi në një shitje të fenbendazolit në farmacitë në të gjithë Korenë e Jugut. Megjithatë, ndryshe nga sa dinë njerëzit, Joe Tippens ishte pjesëmarrës në provën klinike Keytruda në Qendrën e Kancerit MD Anderson, dhe përmirësimi i tij ndoshta ishte për shkak të efektit të barnave imuno-kancerogjene.

Autoritetet shëndetësore dhe ekspertët në Korenë e Jugut paralajmëruan për efekte anësore përmes njoftimeve për shtyp më 23 shtator 2019, por pacientët me kancer i injoruan ato. Në vend të kësaj, njerëzit ishin të interesuar për deklaratat e një personi të famshëm, një komedian i famshëm në Kore, i cili mori fenbendazol. Informacioni i rremë vazhdoi të përhapej derisa aktori i humorit deklaroi se “është një terapi joefektive”. (I famshmi njoftoi qëllimin e tij për të marrë fenbendazol në një shërbim të rrjeteve sociale (SNS) më 24 shtator 2019, ndërsa vuante nga kanceri i mushkërive. Në shtator 2020, ai përmendi se nuk do të merrte ose rekomandonte fenbendazol. Në fund ai vdiq në dhjetor të vitit 2021.

Nga e gjithë kjo mund të konkludojmë se nuk ka asnjë provë që ilaçi fenbendazol shëron kancerin. Nuk është testuar klinikisht te njerëzit. Ky ilaç është i ndaluar për përdorim te njerëzit. Prandaj, ne e vlerësojmë postimin që po analizojmë si të pavërtetë.

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.