Nuk është e vërtetë që Rusia tashmë ka rrëzuar avionët që i kemi dhuruar Ukrainës

Informacionet zyrtare thonë se katër avionët nuk janë vënë në përdorim nga ushtria ukrainase. Pretendimi se dy prej tyre tashmë janë prishur është pa asnjë provë apo konfirmim. Edhe në fillim të këtij postimi është shkruar shprehja “është publikuar”, nuk ka askund informacion se ku është publikuar apo kush e ka publikuar. Nuk ka asnjë tregues se si është marrë ky informacion dhe as nuk është ofruar ndonjë konfirmim për pretendimin e bërë

 

 

Një postimFacebook pretendon rrejshëm se dy nga katër avionët ushtarakë që Maqedonia i ka dhuruar Ukrainës janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore ruse. Ky është një informacion imagjinar që nuk ka asnjë lidhje me realitetin.

Është publikuar se nga katër avionët Su-25 që fuqia okupuese e veriore i dha Ukrainës, pa miratimin e popullit maqedonas, dy u rrëzuan sot nga mbrojtja kundërajrore ruse.

Njëri u qëllua në rajonin Kherson dhe tjetri në rajonin e Kirov, thuhet në postim.

Nuk është e vërtetë se kudo qoftë është njoftuar se dy nga katër avionët luftarakë janë rrëzuar. Një informacion i tillë nuk mund të gjendet zyrtarisht as në deklaratat nga pala ruse apo ukrainase. Përkundrazi, autoritetet ukrainase deklaruan se donacioni nga Maqedonia ende nuk është vënë në përdorim dhe se procesi do të marrë shumë kohë.

Në fakt, një nga zonat ku dyshohet se u rrëzua një prej avionëve – Fusha e Kirovit nuk ka të bëjë fare me Ukrainën. Një zonë e tillë me një emër të tillë nuk ekziston fare në Ukrainë. Fusha Kirov është një subjekt federal i Rusisë në Evropën Lindore. Qendra administrative e saj është qyteti i Kirov dhe ndodhet dy mijë kilometra larg Kievit, kryeqytetit të Ukrainës.

Këto ditë, media ukrainase Liga raportoi se:

Jurij Ignat, zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ushtrisë Ukrainase, duke komentuar transferimin e avionëve Su-25 nga Maqedonia e Veriut në Ukrainë, theksoi se ky proces vazhdon, por nuk është i lehtë dhe duhet shumë kohë që këto pajisje të jenë funksionale.

Në përgjigje të pyetjes së një gazetari nëse Ukraina i ka marrë tashmë aeroplanët sulmues nga Maqedonia, Ignat kujtoi se burimi kryesor i këtij informacioni janë mediat në Maqedoninë e Veriut dhe theksoi se gjëra të tilla “janë shumë të rrezikshme të thuhen, sepse një diktator dhe një shtet terrorist reagon menjëherë me shumë ndjeshmëri”.

Ignat gjithashtu theksoi se procesi i transferimit të pajisjeve të tilla, si sistemet e raketave të rënda anti-ajrore dhe avionët – në këtë rast Su-25 – nuk është i lehtë, pasi është e nevojshme që të transportohen dhe të vihen në përdorim.

Tani për tani është në proces. Do të duhet shumë kohë nga shpallja e parë e dhurimit deri në përdorimin e tyre. Le të shpresojmë që së shpejti t’i kemi në shërbim, thotë zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës në një deklaratë të transmetuar nga media ukrainase Liga.

Një pjesë e mediave në Maqedoni raportuan se pas dhurimit të tankeve për Ukrainën, këto ditë Kievit i janë dhuruar katër avionët ushtarakë “SU-25” që Maqedonia e Veriut i ka marrë nga Ukraina gjatë konfliktit në vitin 2001. Bëhet fjalë për aeroplanë që janë nxjerrë nga përdorimi që nga viti 2004 dhe të cilët Maqedonia e Veriut ndërkohë planifikonte t’i shiste.

Ky informacion ende nuk është konfirmuar zyrtarisht nga Ministria e Mbrojtjes, nga ku kanë bërë të ditur këto ditë se janë marrë tre vendime, përmbajtja e të cilave është ende sekrete.

Detajet e sakta të të tre vendimeve, përmbajtja dhe shpjegimi i tyre do të deklasifikohen dhe do të publikohen në mënyrë transparente. Vendimet e marra deri tani nuk cenojnë gatishmërinë luftarake të ushtrisë sonë, theksuan nga Ministria e Mbrojtjes.

Informacionet zyrtare thonë se katër avionët nuk janë vënë në përdorim nga ushtria ukrainase. Pretendimi se dy prej tyre tashmë janë shkatërruar është pa asnjë provë apo konfirmim. Edhe pse shprehja “është publikuar” është shkruar në fillim të postimit, nuk ka askund informacion se ku është publikuar apo kush e ka publikuar. Nuk ka asnjë tregues se si është marrë ky informacion dhe as nuk është ofruar ndonjë konfirmim për pretendimin e bërë.

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.