Nuk është e vërtetë që Rusia i ka dhuruar Maqedonisë së V. avionë luftarakë në vitin 2001

Фото: Фејсбук

Të vetmit avionë luftarak që zotëronte shteti janë katër “Suhoj SU-25”, por nuk është e vërtetë që ushtria maqedonase i ka marrë si donacion nga Rusia gjatë konfliktit ushtarak të vitit 2001. Ushtria i bleu këta avionë luftarakë nga Ukraina dhe nuk i mori si donacion. Rusia nuk ka asnjë lidhje me këta katër avionë

 

Në një postim në rrjetin social Facebook thuhet se avionët luftarakë që Maqedonia e Veriut i ka dhuruar Ukrainës si ndihmë për agresionin ushtarak të Rusisë janë në fakt një donacion nga Rusia. Ky është informacion i rremë.

Në postim thuhet:

Në vitin 2001, Rusia na dha katër Suhoi SU-25 për të luftuar kundër UÇK-së.

Dhe tani ia dhamë ato avionë Ukrainës për të bombarduar Rusinë – të njëjtët avionë që na shpëtuan neve.

Ku është nderi ynë?

Jemi bërë tallja e botës, shokëve ua kthejmë me bomba…

Duke ecur nëpër botën ruse, më vjen turp të prezantohem se jam nga Maqedonia

Varrosës të gjithçka maqedonase,

u shitët, u shkatërruat, na grindët me të gjithë

Të vetmit avionë luftarak që zotëronte shteti janë katër “Suhoj SU-25“, por nuk është e vërtetë që ushtria maqedonase i ka marrë si donacion nga Rusia gjatë konfliktit ushtarak të vitit 2001. Ushtria i bleu këta avionë luftarakë nga Ukraina dhe nuk i mori si donacion. Rusia nuk ka asnjë lidhje me këta katër avionë.

Në qershor 2001, në kulmin e konfliktit, Maqedonia bleu katër avionë luftarakë “Suhoj SU-25” nga Ukraina, tre me ulëse dhe një me dy ulëse. Avionët janë projektuar për mbështetje të ngushtë të këmbësorisë. Avionët e ARM-së kanë kryer disa fluturime në konfliktin e vitit 2001 në mbështetje të operacioneve tokësore nga forcat e sigurisë.

Në pranverën e vitit 2003, Maqedonia deklaroi se në formimin e ARM-së nuk ka më nevojë për avionë luftarakë dhe në vitin 2004 avionët u ulën dhe u ruajtën. Një vit më pas, Ministria e Mbrojtjes çregjistroi zyrtarisht avionët nga evidenca e pajisjeve dhe armatimit të ARM-së.

Gjatë konfliktit të vitit 2001, Ukraina, e cila ishte një nga mbështetësit kryesorë të ushtrisë maqedonase, mori përsipër trajnimin e pilotëve maqedonas në akademitë e saj, mbështeti forcat ajrore dhe ofroi ndihmë trajnimi për policinë maqedonase dhe forcat speciale. Ukraina madje ofroi ndihmë për servisimin e pajisjeve ushtarake maqedonase dhe dërgoi disa helikopterë, transportues dhe luftarak, katër avionë SU-25 dhe pajisje të tjera për ushtrinë tokësore.

Ish-ministri, deputeti dhe ambasadori Marjan Gjorçev, i cili ishte në krye të delegacionit maqedonas që shkoi në Ukrainë në vitin 2001 për të negociuar blerjen e pajisjeve ushtarake dhe armatimit, dëshmon për Fokus se si erdhi deri te bashkëpunimi mes dy vendeve, në vlerë prej rreth një miliard euro.

Ai shpjegon se me lëshimin e një garancie bankare nga një bankë evropiane, Maqedonia bleu disa helikopterë më të avancuar në atë kohë (Mi-24, Mi-8 dhe Mi-16) dhe katër avionë luftarakë (Su-25). ), ndërsa në të njëjtën kohë u ra dakord për modernizimin e tankeve T-55, u prokurua sistemi i mbrojtjes raketore “Grad”, u sigurua dorëzimi i disa llojeve të armëve dhe pajisjeve të lehta të këmbësorisë etj.

Një pjesë e mediave maqedonase njoftuan se pas dhurimit të tankeve për Ukrainën, katër avionët ushtarakë “SU-25” që Maqedonia e Veriut i mori gjatë konfliktit në vitin 2001, iu dhuruan Kievit. Bëhet fjalë për avionët që janë nxjerrë nga përdorimi që në vitin 2004 dhe të cilët ndërkohë Maqedonia e Veriut planifikonte t’i shiste.

Ky informacion ende nuk është konfirmuar zyrtarisht nga Ministria e Mbrojtjes, nga ku kanë bërë të ditur se janë marrë tre vendime, përmbajtja e të cilave është ende sekrete.

Detajet e sakta të të tre vendimeve, përmbajtja dhe shpjegimi i tyre do të deklasifikohen dhe do të publikohen në mënyrë transparente. Vendimet e marra deri tani nuk cenojnë gatishmërinë luftarake të ushtrisë sonë, theksojnë nga Ministria e Mbrojtjes.

Prandaj, vlerësojmë se postimi që është objekt i këtij recensimi është i rremë dhe është pjesë e një fushate më të gjerë të bazuar në dezinformata në lidhje me situatën ruso-ukrainase.

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.