Nuk është e vërtetë që raketa ruse “Kinzhal” shkatërroi një bunker sekret të NATO-s në Lviv

Vetë teoria e ekzistencës së një bunkeri sekret të NATO-s pranë Lvivit është absurde. Lviv ndodhet 50 kilometra nga kufiri me Poloninë, një vend anëtar i NATO-s, kështu që nëse do të kishte takime të gjeneralëve të NATO-s dhe forcave të armatosura të Ukrainës, atëherë do të ishte më logjike që ato të organizoheshin në territorin e sigurt të një shteti anëtar të Aleancës. Gjithashtu, do të ishte e vështirë për çdo vend të botës të fshehë humbje kaq të konsiderueshme prej 300 personash, veçanërisht nëse ata janë shtetas të huaj. Lajmi për “bunkerin sekret të NATO-s” pranë Lvivit, i cili dyshohet se u shkatërrua më 9 mars, është përhapur gjerësisht të paktën që nga fillimi i marsit. Burimi parësor i këtij (dez)informacioni për shumicën e mediave ruse është portali grek Pronews.

 

Ne po shqyrtojmë një postimFacebook ku pretendohet se “më shumë se 300 oficerë të NATO-s” u vranë më 9 mars në një “sulm të frikshëm” nga një raketë.

Autori i postimit i referohet informacioneve të portalit grek Pronews dhe thotë:

Siç raportoi më 12 mars portali i lajmeve politike dhe ushtarake greke Pronews duke cituar burime amerikane, gjatë një operacioni në shenjë hakmarrjeje për një provokim në rajonin e Bryansk, raketa hipersonike ruse “Kinzhal” goditi qendrën e përbashkët të komandës dhe komunikimit Ukrainë-NATO.

Me shumë mundësi, bëhet fjalë për humbjen e “selisë në hije” të NATO-s në Ukrainë. Bunkeri sekret nëntokësor, i ndërtuar në një thellësi prej 120 metrash, strehonte disa oficerë dhe këshilltarë të NATO-s, me më shumë se 300 persona. Deri më sot, siç shkruan portali, nga rrënojat e selisë nëntokësore janë nxjerrë 40 persona, por shumica e të vdekurve nën rrënoja nuk janë gjetur ende.

Kjo nuk është e vërtetë.

Në fund të marsit 2023, profilet pro-ruse të mediave sociale – madje edhe televizioni shtetëror rus – pohuan me krenari se një raketë hipersonike Kinzhal kishte çuar një komandë sekrete nëntokësore të NATO-s në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv. Ndërsa thellësia e bunkerit të supozuar ndryshonte shumë, diku shkruhej se ishte 80 metra ndërsa diku edhe 130 metra.

Pretendimi i parë i tillë në anglisht që identifikuan kontrolluesit e fakteve të Snopes u publikua më 1 mars 2023, nga faqja e internetit australiane Cairns Daily, e cila shpesh publikon dezinformata. Autori që i mbështet këto pretendime është gjoja “koloneli kozak Yuriy Kominenko“.

Vetë teoria e ekzistencës së një bunkeri sekret të NATO-s pranë Lvivit është absurde. Fakti është se Lviv ndodhet 50 kilometra larg kufirit me Poloninë, një vend anëtar i NATO-s. Pra, nëse mbahen takime të tilla të gjeneralëve të NATO-s dhe forcave të armatosura të Ukrainës, atëherë do të ishte më logjike që ato të organizoheshin në territorin e sigurt të një shteti anëtar të Aleancës.

Dezinformatat e Kremlinit i portretizojnë rregullisht raketat e Rusisë Kinzhal si një “armë të pathyeshme” që “ngjall frikë në Perëndim”. Kështu, propagandistët e mëparshëm përhapën dezinformata se Joe Biden gjoja pranoi se kishte frikë nga raketat ruse Kinzhal.

Për më tepër, është e pamundur që raketa Kinzhal të mund të depërtonte në bazën e thellë nëntokësore, e cila u raportua të ishte deri në 130 metra e thellë.

Lajmi për “bunkerin sekret të NATO-s” pranë Lvivit, i cili dyshohet se u shkatërrua më 9 mars, është përhapur gjerësisht të paktën që nga fillimi i marsit. Burimi parësor i këtij (dez)informacioni për shumicën e mediave ruse është portali grek Pronews.

Më 9 mars 2023, u zhvillua me të vërtetë bombardimi masiv rus i territorit të Ukrainës, përfshirë rajonin e Lviv. Sipas Yuriy Ignat, një zëdhënës i Komandës së Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Rusia lëshoi ​​6 raketa hipersonike Kinzhal në Ukrainë më 9 mars. Siç tha kryetari i bashkësisë territoriale të qytetit Zolochiv, Igor Grinkov, një nga raketat ruse goditi rrethin Zolochiv në rajonin e Lvivit.

Mirëpo, në këtë sulm me raketa u goditën dy ndërtesa banimi në fshatin Bolshaya Olshanica, si pasojë e të cilave vdiqën 5 banorë vendas. Sa i përket raketave të tjera mbi rajonin e Lvivit, siç tha kreu i Lviv, Maksim Kozicki, ato u rrëzuan nga forcat e mbrojtjes ajrore.

Do të ishte e vështirë për çdo vend në botë të fshehë humbje kaq të konsiderueshme prej 300 personash, veçanërisht nëse ata do të ishin shtetas të huaj.

Ne do të citojmë deklaratën e Serhiy Leshchenko, këshilltar i shefit të kabinetit të Presidentit të Ukrainës.

Bazat e NATO-s hapen vetëm në territorin e shteteve anëtare të Aleancës dhe Ukraina nuk ka as statusin e kandidatit për në NATO.

Raketa Kinzhal mund të udhëtojë me disa herë shpejtësinë e zërit dhe të shmangë mbrojtjen ajrore perëndimore – një tipar i përbashkët i propagandës ruse, siç janë pretendimet se Ukraina po vepron si një marionetë e NATO-s.

Qyteti i Lviv, pavarësisht se është vetëm disa kilometra larg Polonisë anëtare të NATO-s, është jashtëzakonisht larg vijës së frontit dhe nuk ka ushtarë rusë në terren për të “tërhequr 40 të vdekur nga rrënojat e selisë nëntokësore”, duke hedhur dyshime të konsiderueshme mbi vërtetësinë e këtij pretendimi.

Një tregues shtesë se ky informacion është gënjeshtër është mungesa e besueshmërisë së mediave që raportojnë për “ngjarjen”, shumica i referohen raportit të Pronews,i cili i atribuon ngjarjet e ndodhura më 8 mars, mbi ngjarjet për të cilat “koloneli kozak Yuriy Kominenko” shkroi tashmë më 1 mars.

Bazuar në të gjitha burimet dhe faktet zyrtare, nuk ka asnjë provë që të ketë ndodhur një ngjarje e tillë, pikërisht për këtë arsye, VërtetmatësI e vlerëson këtë postim si të pavërtetë.

Ndryshe, informacionet për shkatërrimin e “bunkerit të fshehtë” janë mohuar edhe nga kontrolluesit e huaj të fakteve, duke përfshirë faqen amerikane “Snopes” dhe faqen “Stop Fake”.

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.