Nuk është e vërtetë që prokurori që ndoqi penalisht Putinin u gjet i vdekur

Në asnjë media nuk ka asnjë informacion për vdekjen e dyshuar të prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale, Karim Khan. As Gjykata Ndërkombëtare Penale nuk ka raportuar për një gjë të tillë. Nëse kjo do të ishte e vërtetë, një informacion i tillë nuk do të kishte kaluar pa u vënë re, por do të ishte publikuar në të gjitha mediat. Pra, ky postim që qarkullon në Facebook, i postuar pa asnjë provë apo konfirmim, duket sikur është sajuar qëllimisht.

 

Në një postim në rrjetin social Facebook thuhet se prokurori publik që merret me rastin kundër Vladimir Putin është gjetur i vdekur. Ky është informacion i pasaktë.

BQQQM! Prokurori publik që udhëhoqi çështjen kundër Putinit u gjet i vdekur në banesën e tij rreth orës 02:00 të mëngjesit një ditë më parë. Phuu gjynah nuk do të jetë gjatë arrestimit të Putinit, ai nuk pati fat, shkruan në postim. 

Një javë më parë, Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) me seli në Hagë lëshoi ​​një urdhër për presidentin rus Vladimir Putin, i cili akuzohet për krime lufte për shkak të dëbimit të fëmijëve ukrainas nga territoret e pushtuara në Rusi. Gjykata lëshoi ​​gjithashtu një urdhër arresti për Maria Alekseyevna Lvova-Belova, komisionere ruse për të drejtat e njeriut. Ajo akuzohet gjithashtu për krime lufte në lidhje me dëbimin e fëmijëve ukrainas.

Ndonëse në njoftim nuk thuhet shprehimisht për cilin rast bëhet fjalë, duket qartë se bëhet fjalë për rastin që është hapur nga Gjykata e Hagës, sepse është i vetmi hetim ndërkombëtar që po zhvillohet kundër Putinit. Gjykata tha se po vepronte me kërkesën e kryeprokurorit Karim Khan dhe posti që i nënshtrohet këtij shqyrtimi pretendonte se ai u gjet i vdekur në banesën e tij disa ditë më parë, gjë që është lajm i rremë.

Prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale, Karim Khan, nuk u gjet i vdekur në banesën e tij apo askund tjetër. Për vdekjen e tij të supozuar nuk ka asnjë informacion në asnjë media dhe as Gjykata Ndërkombëtare Penale nuk është informuar për një gjë të tillë. Nëse kjo do të ishte e vërtetë, një informacion i tillë do të publikohej në të gjitha mediat, gjë që nuk është kështu. Pra, ky informacion, pa asnjë provë apo konfirmim, duket se është shpikur qëllimisht.

Edhe pse Khan nuk është gjetur i vdekur, Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut ka shprehur shqetësimin për kërcënimet që ata po marrin nga Rusia.

Deklarata shqetësuese e Gjykatës u publikua dje pasi ish-presidenti rus Dmitry Medvedev kërcënoi se do të godiste gjykatën e krimeve të luftës në Hagë me raketa hipersonike. Organi më i lartë hetimor i Rusisë hapi gjithashtu një çështje penale kundër prokurorit të Karim Khan, si dhe gjyqtarëve që lëshuan urdhër për Putinin.

Kryesia e Asamblesë së shteteve anëtare të ICC-së njoftoi se:

Ajo shpreh keqardhjen e këtyre përpjekjeve për të penguar përpjekjet ndërkombëtare për të garantuar përgjegjësinë për aktet e ndaluara nga ligji i përgjithshëm ndërkombëtar.

Avokati britanik Karim Khan u zgjodh në shkurt të vitit 2021 si prokurori i ardhshëm i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, një nga punët më të vështira në të drejtën ndërkombëtare, pasi gjykata kërkon drejtësi për krimet më të mëdha në botë – krimet e luftës, krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidin.

Khan, i specializuar në të drejtën penale ndërkombëtare dhe ligjin ndërkombëtar të të drejtave të njeriut, përpara se të bëhej prokuror drejtoi një ekip të OKB-së të ngritur për të hetuar akuzat për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte të kryera nga grupi Shteti Islamik në Irak dhe mbante gradën e ndihmës sekretarit gjeneral të OKB-së. Ai punoi si prokuror në Tribunalin për ndjekjen penale të krimeve të luftës në ish-Jugosllavi dhe krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit në Ruandë.

Nga të gjitha faktet e deklaruara mund të konkludojmë se pretendimi se prokurori që drejtonte çështjen kundër presidentit rus Vladimir Putin u gjet i vdekur nuk është i vërtetë. Ky informacion është shpikur për të manipuluar përdoruesit e rrjeteve sociale.

 

 


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.