Narrativa e rreme e Kremlinit se “NATO lufton Rusinë deri në ukrainasin e fundit” vazhdon të përhapet

Фото: en.wikipedia.org

NATO as nuk e filloi pushtimin ushtarak dhe as nuk ka trupa të veta në Ukrainë. Është Rusia që sulmoi Ukrainën në shkurt 2022 dhe Ukraina si një vend i pavarur ka të drejtë të mbrohet dhe të përdorur mjetet në dispozicion të ndihmës nga miqtë e vendit. NATO po dërgon ndihmë ushtarake në Ukrainë, pa qenë pjesëmarrëse në luftë. Postimi manipulon se Ukraina është një kukull në duart e NATO-s, megjithëse është e qartë se lufta mund të ndalet menjëherë, nëse Rusia tërhiqet nga territori ukrainas.

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

NATO mund të luftojë Rusinë në Ukrainë derisa të ketë mbetur edhe një ukrainas i fundit në vend ose mund të ndalojë së dhëni armë Ukrainës që do të çonte në një kolaps dhe kapitullim të shpejtë. Se sa do të zgjasë lufta varet nga NATO, jo nga Zelenski!

Nuk është aspak e vërtetë që varet nga NATO se sa do të zgjasë lufta, sepse NATO nuk është pjesëmarrëse në luftë.

NATO dënon ashpër agresionin ushtarak brutal dhe të paprovokuar të Rusisë kundër Ukrainës, që është një shtet i pavarur, paqësor dhe demokratik dhe një partner i ngushtë i NATO-s. NATO dhe aleatët vazhdojnë të mbështesin Ukrainën, duke e ndihmuar atë të ruajë të drejtën e saj themelore për vetëmbrojtje, shkruan në uebsajtin e NATO-s.

Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, por është një vend partner. Që do të thotë se ajo punon ngushtë me NATO-n, por nuk mbulohet nga garancia e sigurisë e traktatit themelues të aleancës.

faqen e NATO-s, disa mite të përhapura nga burime propagandistike të Kremlinit janë hedhur poshtë dhe i pari prej tyre është pikërisht ajo që thuhet në postimin që po shqyrtojmë – se NATO po “lufton Rusinë në Ukrainë” dhe kjo në kurriz të viktimave ukrainase.

NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe ne nuk kërkojmë konfrontim me Rusinë. Ajo që NATO po bën është të mbështesë Ukrainën në të drejtën e saj për vetëmbrojtje, siç thuhet në Kartën e Kombeve të Bashkuara. Gjatë muajve të fundit, ne kemi marrë masa thjesht mbrojtëse për të rritur praninë e trupave të NATO-s në pjesën lindore të Aleancës.

Kjo siguron që të mos ketë vend për keqkuptime në Moskë për gatishmërinë tonë për të mbrojtur aleatët tanë. Detyra jonë kryesore është të mbajmë të sigurt 30 kombet tona. Ne kemi përgjegjësinë të sigurojmë që konflikti të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës, sepse kjo do të ishte edhe më shkatërruese dhe akoma më e rrezikshme, shkruan në faqen e NATO-s.

Përveç kësaj, NATO është një aleancë mbrojtëse me objektivin kryesor mbrojtjen e anëtarëve të saj. Politika zyrtare e NATO-s është se “NATO nuk kërkon konfrontim dhe nuk është një kërcënim për Federatën Ruse”.

NATO nuk pushtoi Gjeorgjinë, NATO nuk pushtoi Ukrainën. Rusia e bëri atë. NATO-ja i është drejtuar vazhdimisht Rusisë gjatë 30 viteve të fundit. Ne punuam së bashku për çështje të tilla si lufta kundër trafikut të drogës dhe kundër terrorizmit deri te misionet e shpëtimit në nëndetëse edhe gjatë periudhave kur NATO po zgjerohej. Por në vitin 2014, në përgjigje të veprimit agresiv të Rusisë kundër Ukrainës, NATO pezulloi bashkëpunimin praktik me Rusinë. Ne nuk kërkojmë konfrontim, por nuk mund të injorojmë faktin se Rusia po shkel rregullat ndërkombëtare, duke minuar stabilitetin dhe sigurinë tonë”, thuhet në faqen e NATO-s.

Në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, NATO ka forcuar ndjeshëm strukturat e saj të mbrojtjes, duke përfshirë katër grupe të reja në pjesën lindore të Aleancës. Në samitin e NATO-s në Madrid, aleatët ranë dakord se Rusia është kërcënimi më i rëndësishëm dhe më i drejtpërdrejtë për sigurinë e tyre dhe për paqen dhe stabilitetin e zonës euro-atlantike. Aleatët ranë dakord gjithashtu për të forcuar më tej pozicionet e NATO-s. NATO ndihmon në koordinimin e kërkesave të Ukrainës për ndihmë dhe mbështet aleatët në dhënien e ndihmës humanitare. Neni 5 (garancia e sigurisë së nenit 5) dhe premtimi i tij për mbrojtjen kolektive u jep aleatëve besimin se ata mund të dërgojnë armë në Ukrainë pa cenuar sigurinë e tyre.

Anëtarët individualë të NATO-s dërgojnë armë, municione dhe shumë lloje të pajisjeve të lehta dhe të rënda ushtarake, drone dhe tanke. Deri më sot, aleatët e NATO-s i kanë ofruar Ukrainës pajisje ushtarake me vlerë miliarda euro. Aleatët po trajnojnë gjithashtu trupat ukrainase për të përdorur këto pajisje. E gjithë kjo bën një ndryshim në fushën e betejës çdo ditë, duke ndihmuar Ukrainën të ruajë të drejtën e saj për vetëmbrojtje, e cila është e theksuar edhe në Kartën e Kombeve të Bashkuara.

Që nga fillimi i pushtimit agresiv ushtarak rus të Ukrainës, propaganda e Kremlinit është përpjekur vazhdimisht të shtrembërojë tezat, domethënë të imponojë një sërë justifikimesh për sulmet e saj. Ndryshe nga sa thuhet në postimin që po shqyrtojmë, është Rusia ajo që sulmoi Ukrainën në shkurt 2022 dhe prandaj Ukraina, si shtet i pavarur, me integritet territorial dhe sovranitet, ka të drejtë të mbrohet dhe të përdorë mjetet e disponueshme të ndihmës nga miqtë e saj. Nëse nuk e bën këtë, atëherë do të përballet me pretendime edhe më të mëdha territoriale nga Rusia.

Postimi në fakt pretendon se “NATO po lufton Rusinë në Ukrainë” që është dezinformatë. NATO as nuk e filloi pushtimin ushtarak (Rusia e bëri këtë), as nuk ka trupat e saj në Ukrainë. Por NATO po dërgon ndihmë ushtarake në Ukrainë, pa qenë pjesëmarrëse në luftë. Duke pretenduar se “ndërprerja e ndihmës ushtarake” do të çonte në kolaps dhe kapitullim të shpejtë dhe se “varet nga NATO se sa do të zgjasë lufta, jo nga Zelensky”, postimi tenton të manipulojë se Ukraina është një kukull në duart e NATO-s dhe për të nënçmuar pavarësinë dhe sovranitetin e saj, si dhe proceset e saj demokratike dhe vendimmarrjen, duke përfshirë atë – për t’u mbrojtur kundër pushtimit dhe pretendimeve territoriale. Lufta mund të ndalet menjëherë nëse Rusia tërhiqet nga territori ukrainas.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.