Mickoski i paqëndrueshëm në deklaratat e tij kur dhe pse është vaksinuar

Х. Мицкоски. Фото: скриншот

 

Kur u vaksinua vërtet Hristijan Mickoski? Në fillim të gushtit ose më 31 gusht 2021, për shkak të masave të qeverisë? Dhe cilat ishin arsyet e vërteta? Ai pretendon se e bëri edhe atëherë edhe tani.

 

Kreu i opozitës VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, në emisionin “Flini nëse mundeni” në Televizionin Alfa dha një deklaratë për statusin e tij të vaksinimit, të cilën ne e vlerësojmë si të paqëndrueshme (jo konsistente).

Ai në emisionin, i cili u transmetua më 1 shtator, tha se ai ishte vaksinuar kundër Covid-19 një ditë më parë me gruan e tij në sallën Boris Trajkovski dhe se ai e kishte bërë këtë sepse ishte i detyruar për shkak të masave kufizuese të vendosura nga qeveria.

Sinqerisht, shkova të vaksinohesha dje, edhe pse bëra test më 23 gusht dhe kam afër 1,198 antitrupa, por për shkak se jam i kufizuar, nuk mund të lëviz nëpër vend për shkak të masave katastrofike budallaqe, u detyrova të vaksinohem. U vaksinova dje. Nuk e bëj këtë me kamera. Shkova me gruan time në qendrën sportive “Boris Trajkovski” dje në mëngjes dhe u vaksinuam. Kam marrë vaksinën dje dhe pas një ore mund të ulesha kudo. Për më tepër, askush nuk e di nëse dokumenti është vërtet i imi. (48:23 – 50:16 në video)

[Burimi: TV Alfa – Fli nëse mundesh – data: 01.09.2020]

 

ARSYETIMI:

Kjo deklaratë e Mickoski është e paqëndrueshme, sepse ai një muaj më parë informoi se ishte vaksinuar.

Mickoski në një postim në profilin e tij në Facebook më 8 gusht, shkroi se ishte vaksinuar. Në postimin, në të cilin e kritikon deklaratën e ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, udhëheqësi i opozitës tha se ishte vaksinuar dhe inkurajoi qytetarët që të vaksinoheshin.

Qëndrimi im ⬇️

Unë jam personalisht, dhe inkurajoj qytetarët që të vaksinohen, por në të njëjtën kohë, sepse jam legalist, respektoj të drejtën kushtetuese të çdo qytetari për të zgjedhur nëse do të vaksinohet apo jo.

 

Kur dhe a është vaksinuar vërtet Mickoski?

Është teknikisht e mundur që ai të jetë vaksinuar me dozën e parë në fillim të gushtit, dhe tani me dozën e dytë. Por logjika thotë se kjo nuk është kështu. Nëse ai ishte vaksinuar vetëm me dozën e parë kur shkroi statusin më 8 gusht, atëherë ai nuk duhet të kishte shkruar se ishte vaksinuar, pas si të vaksinuar konsiderohen ata që marrin të dyja dozat e vaksinës. Dhe nëse ai e ka marrë vërtet dozën e parë në gusht, atëherë nuk do të kishte probleme me “masat katastrofike budallaqe“, siç i quan Mickoski masat e qeverisë për ata që nuk janë vaksinuar. Këto masa nuk zbatohen për ata që kanë marrë një dozë të vetme të vaksinës.

seancën e saj të 99 -të, Qeveria, bazuar në rekomandimet e Komisionit për Sëmundjet Infektive, vendosi si më poshtë:

Qeveria ka vendosur që për hyrjen në objektet hotelierike, kafenetë dhe baret, pavarësisht nga kapaciteti dhe numri i vizitorëve / mysafirëve / personave të pranishëm, si dhe për ngjarjet e çdo lloji (ngjarje, festë, dasma, ditëlindje, pagëzim, koncert, seminar, trajnime, punëtori, konferenca, ngjarje kulturore ose sportive, dyqane bastesh, kazino), e deyrueshme është posedimi, bashkëngjitja dhe verifikimi i një prej dokumenteve të mëposhtëm:

certifikatë / konfirmim për imunizimin (vaksinimin) e virusit SARS-CoV-2, pra marrjen e së paku dozës së parë të vaksinës kundër sëmundjes infektive KOVID-19 ose

certifikatë / konfirmim për kalimin e KOVID-19 në 45 ditët e fundit, duke llogaritur nga dita e shërimit, për personat mbi 18 vjeç.

Kjo masë është e detyrueshme për organizimin, punën dhe praninë / pjesëmarrjen në çdo lloj ngjarje në natyrë, ku ka më shumë, si dhe për hyrjen në pjesën e mbyllur të qendrave tregtare.

Mickoski në deklaratën për Alfa, tha se ai kishte bërë test antitrupi më 23 gusht dhe se kishte afër 1,200 antitrupa sepse ishte infektuar me koronavirus gjysmë viti më parë. Nëse ai bëri test antitrupi më 23 gusht, siç pretendon ai, atëherë ai nuk u vaksinua me dozën e parë sepse nuk ka kuptim që askush të kontrollojë numrin e antitrupave midis dy vaksinave, sepse imunizimi në atë kohë nuk është ende komplet. Gjithashtu, nuk ka logjikë tani të pretendohet se ai ishte vaksinuar për shkak të “masave katastrofike budallaqe” të Qeverisë, të cilat u miratuan më 16 gusht 2021, nëse ai ishte vaksinuar më parë.

Këto fakte flasin më shumë në favor të mundësisë që kufizimi që kishte Mickoski për shkak të masave të Qeverisë, ishte sepse ai nuk ishte vaksinuar deri më 31 gusht me dozën e parë të vaksinës kundër Covid-19, domethënë nuk ishte të vaksinuar.

E gjithë kjo tregon se Mickoski nuk është konsistent në deklaratat e tij. Më së shumti sepse ishte vaksinuar për shkak të masave të qeverisë që kufizuan lëvizjen e tij.

BURIME:

Vlerësoi: Simona Atanasova

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.