Mickoski gabon, vaksina ruse nuk është e autorizuar për përdorim as në Gjermani dhe as në BE

Foto: Мета.mk

 

Kjo vaksinë nuk përdoret nga asnjë vend perëndimor. Sigurisht, nuk ndalohet, por nuk mbështetet zyrtarisht dhe, më e rëndësishmja, nuk është i autorizuar për përdorim në territorin e Bashkimit Evropian.

Shkruan: Ljubomir Kostovski

Duke folur në shfaqjen e vitit të kaluar Infomax, pak para Vitit të Ri, Presidenti i VMRO-DPMNE-se, Kristjan Mickoski foli për disa tema. Njëri prej tyre ishte Kovid-19. Ai u ndal në çështjen për shfrytëzimin e vaksinës ruse “Sputnik V”, për të cilën thotë se është “anatemuar”, edhe pse e njëjta, është shfrytëzuar në vendet e perëndimit (konkrtetisht në Gjermani). Për këtë konstatim të tij, në rrjetet sociale madje bëhet shaka. 

Konkretisht, Mickovski foli për këtë çështje si më poshtë:

 Vetëm për ilustrim, më lejoni t’ju them, gruaja ime ka një kushëri që punon me burrin e saj në Gotingen, është në Universitetin Max Planck, një institut serioz në Gjermani dhe ajo foli në telefon ditën e kaluar, ajo tha se nëse “Ne tashmë jemi duke anatemuar vaksinat ruse,” tha ai, duke shtuar se njerëzit në Gjermani gjithashtu përdorin vaksina ruse. Nëse është kështu atëherë do të thotë ndonjë gjë. Dhe ata janë kontrolluar dhe kanë marrë leje, kështu që vetë Gjermania i përdor ato, Bashkimi Evropian ( i përdor -. ) ato vaksina. Pra, nëse njerëzit tanë kishin frikë nga vaksinat ruse, nga ana tjetër, ata nuk kanë frikë të eksportojnë produkte bujqësore, produkte të konservuara, të cilat janë nga kompanitë e Zaevit në Rusi, atëherë është hipokrizi, sepse tani bëhet fjalë për shëndetin e qytetarë, këtu nuk ka politikë…                                                                       Por pyetja politike është nëse keni siguruar gjithçka për ata që duan të bëjnë një vaksinë. Pra, nëse ishte ruse, amerikane, gjerman,e maqedonase, nuk e di, kinezet, indoneze, ju duhet ta siguroni. Pasiqë OBSH-ja i ka regjistruar, pasiqë Bashkimi Evropian i ka regjistruar, unë nuk e shoh arsyen…nëse është e vërtetë që ata përdorën taktika dhe e bëntë atë, do të thosha, një lëshim të tillë, theksoi Mickoski.

(Burimi: Infomax(nga -51.26 në -49.51) , data: 29.12.2020)

I njëjti informacion transmetohet nga “Deneshen” me titullin “Zaev nuk dëshiron vaksina ruse, por ai dëshiron para ruse kur kompanitë e tij eksportojnë atje“, ku thuhet se Zaev “refuzoi ndihmë për vaksinat ruse”, sikur të bëhet fjalë për vaksina falas!

E vërteta është krejt ndryshe. Portali i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA), e cila është agjencia kryesore dhe qendrore që jep rekomandime për autorizim për përdorimin e vaksinave dhe ilaçeve në BE, të cilat më pas, brenda 67 ditëve) miratohen nga Komisioni Evropian, tregon se deri më tani autorizimet e urgjencës jepen vetëm për dy vaksina – Comirnaty (do të thotë vaksina Pfizer dhe Biontek) dhe vaksina Moderna. Kjo mund të shihet qartë në faqen e internetit të EMA, ku vetëm dy vaksina dhe asnjë tjetër nuk ka marrë autorizim të menjëhershëm për të përdorur në territorin e BE-së. Autoritetet kombëtare të vendeve anëtare të BE-së gjithashtu kanë të drejtë të autorizojnë ilaçe, por kjo vlen vetëm për barnat gjenerike dhe barnat pa recetë. Dhe, sigurisht, vaksinat e reja që prodhuesit synojnë të shesin në vendet anëtare të BE-së regjistrohen përmes EMA dhe Komisionit Evropian sepse vetëm atëherë vaksinat e tilla mund të shpërndahen në të gjithë territorin e Bashkimit Evropian.

Kjo është në përputhje me shkrimet e mediave botërore:

Qeveria sot pranoi rekomandimin e Agjencisë për Barna dhe Produkte Shëndetësore të miratuar përdorimin e vaksinës së Pfizer dhe Biontek, thanë nga qeveria Britanike “.

Kështu janë gjërat në Ishull. Por si janë gjërat në Gjermaninë e përmendur?

Dërgesa e parë e vaksinave kundër Kovid-19 të “Moderna” do të mbërrijë në Gjermani sot, njoftoi ministri i Shëndetësisë, Jens Span. Ai i tha televizionit publik ZDF se “Moderna” do të japë 2 milion doza deri në fund të marsit dhe gati 50 milion doza gjatë vitit 2021… Vaksina e kompanisë farmaceutike “Moderna” është vaksina e dytë e aprovuar në Bashkimin Evropian, pas vaksinës së BionTheck/Pfizer, e cila u miratua në dhjetor, njoftoi agjencia turke e lajmeve Anatolia . Ky lajm u përcoll në një formë të shkurtuar nga vetë “Infomax”.

Ndërsa në Shtetet e Bashkuara, ku kujdesi shëndetësor është privat, Presidenti i ri Biden siguron ndihmë për popullatën (si pjesë e luftës kundër virusit) dhe bashkëfinancimin e transportit të dy prej vaksinave ekzistuese. Këto janë “Pfizer” dhe “Moderna”.

Të gjitha këto informacione tregojnë se ky segment i intervistës së Mickoski, ku ai pretendon se “në Gjermani njerëzit përdorin vaksina ruse” ose se OBSH dhe Bashkimi Evropian “i regjistruan ato”, është i pavërtetë . Për më tepër, Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk ka autoritetin të regjistrojë vaksinat. Në Bashkimin Evropian, siç e kemi parë, bëhet nga një agjenci e përbashkët, por në pjesën tjetër të botës bëhet nga autoritetet kombëtare, pra institucionet e specializuara të krijuara dhe të autorizuara nga autoritetet kombëtare në secilin vend.

Sigurisht, nuk është e pamundur që vaksina ruse të përdoret edhe në Bashkimin Evropian, veçanërisht nëse ka ndonjë mungesë të vaksinave në Bashkim Evropian për ndonjë arsye. As nuk është e pamundur që vaksina ruse të prodhohet në BE, duke pasur parasysh që Bashkimi ka më shumë kapacitet prodhues sesa Rusia. Por, deri më tani nuk është kështu dhe nuk është e sigurt nëse do të ndodhë diçka e tillë. Media botërore raportoi se Kancelarja Angela Merkel në një bisedë me Presidentin rus Vladimir Putin shprehu gatishmërinë për të prodhuar vaksinën ruse në Gjermani, për shembull, por vetëm nëse EMA do të jepte një rekomandim pozitiv për këtë vaksinë. Por deri më tani, deklarata e Mickoski se kjo vaksinë përdoret në Gjermani ose në territorin e unionit  thjesht nuk është e saktë sepse nuk ka fare rekomandim të EMA-s ose aprovim të Komisionit Evropian.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.