Meloni nuk tha se “Rusia do të detyrohet të dorëzohet nëse nuk pranon kushtet e Samitit të Paqes”

Фото: Принтскрин видео

Sipas një video dhe transkripti të fjalimit të saj të publikuar nga qeveria italiane, Meloni flet se si Ukraina do të ishte detyruar të dorëzohej nëse Perëndimi nuk do ta kishte mbështetur atë pas pushtimit ushtarak rus në shkurt 2022.

 

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

Nëse Rusia nuk i pranon kushtet (të samitit të paqes), ne do ta detyrojmë të dorëzohet”. – Georgia Meloni.
Kjo deklaratë (përveç gjithë të tjerave) mjafton për të parë se presidenti i vendit tonë po qëndron krenar në mes të shkallëve lëvizëse të luftës, jo paqeruajtësve. Dhe akti i saj i ngathët balancues me fjalë vetëm tregon se sa shumë ajo është e përkëdhelur nga narrativa perandorake perëndimore.
Nuk e kuptova kurrë se si ndryshonin Stevo dhe Goga. Ata këndojnë të njëjtën këngë ndërsa luajnë.

Pjesa e dytë e postimit është një opinion personal, por pjesa e parë e postimit citon një deklaratë të supozuar të Georgia Meloni, e cila nuk është bërë nga ajo. Kjo është vërtetuar nga kontrolluesit e fakteve të agjencive të shumta botërore, përfshirë Reuters.

Kryeministrja e Italisë nuk ka deklaruar se “Rusia do të detyrohet të dorëzohet nëse nuk pajtohet me kushtet e Samitit të Paqes” të mbajtur në mes të qershorit, duke folur në anglisht gjatë Samitit të 15 dhe 16 qershorit për “mundësinë e dorëzimit të Ukrainës nëse vendet e tjera nuk e mbështesin atë pas pushtimit të plotë ushtarak rus”.

Por një video e fjalimit të Melonit me një përkthim zanor në gjuhën ukrainase filloi të shpërndahej në rrjetet sociale me pretendime të ndryshme.

Të mbrosh Ukrainën do të thotë të kombinosh të gjitha përpjekjet e bashkësisë ndërkombëtare për të mbrojtur Ukrainën. Dhe nëse Rusia nuk pajtohet me këtë, ne do t’i detyrojmë ata të dorëzohen. Dhe ne duhet të sigurojmë kushtet minimale për këtë diskutim, thotë përkthimi ukrainas.

Postimi më pas filloi të përhapet në gjuhë të ndryshme dhe arriti në zonën maqedonase të Facebook me pretendimin se “Meloni tha se nëse Rusia nuk pajtohet me kushtet e samitit të paqes, atëherë do të detyrohet të dorëzohet.”

Postime të ngjashme në rrjetin social X kishin 1.3 milionë shpërndarje.

Megjithatë, Meloni nuk e tha këtë, sipas një video dhe transkripti të fjalimit të saj të publikuar nga qeveria italiane.

Kjo tregon se ajo po flet për një situatë hipotetike nëse Ukraina duhet të dorëzohej (nëse do të mbetej pa mbështetjen ndërkombëtare), dhe jo Rusia.

Të mbrosh Ukrainën do të thotë të mbrosh sistemin e rregullave që mban të bashkuar komunitetin ndërkombëtar dhe mbron çdo komb. Nëse Ukraina nuk mund të llogariste në mbështetjen tonë dhe do të detyrohej të dorëzohej, ne nuk do të ishim këtu sot për të diskutuar kushtet minimale për negociata. Ne thjesht po diskutonim pushtimin e një shteti sovran dhe të gjithë mund ta imagjinojmë se me çfarë pasojash, tha Maloni.

Videoja me përkthim në gjuhën ukrainase u shfaq në kanalin YouTube të shërbimit kombëtar ukrainas Suspilne.

Një zëdhënëse e qeverisë së Zvicrës, e cila priti samitin, i tha Reuters se ata nuk e kanë prodhuar videon me përkthimin në gjuhën ukrainase.

Kontrolluesit e fakteve të USA Today raportojnë se Maloni nuk tha se Rusia do të detyrohej të dorëzohej. Kontrolluesit e fakteve të Logical kanë bërë të njëjtën gjë.

Dezinformatat janë kontrolluar dhe vërtetuar edhe nga kontrolluesit e fakteve të Facta-s.

Për të gjitha faktet e mësipërme, gjykojmë se nuk është e vërtetë që Georgia Meloni deklaroi se “nëse Rusia nuk pranon kushtet e samitit të paqes, ajo do të detyrohet të dorëzohet”. Ukraina do të detyrohej të dorëzohej, nëse Perëndimi nuk do ta mbështeste atë pas pushtimit ushtarak rus në shkurt 2022. Transkripti i fjalimit të Meloni mund të shihet këtu.

 


 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.