Kundërspin: Vetëm Zaharieva sheh ngjashmëri midis Titos dhe Hitlerit!

Faktet historike tregojnë se Josip Broz Tito ishte organizatori dhe udhëheqës i lëvizjes partizane në Jugosllavi nga 1941 deri në fund të Luftës së Dytë Botërore. Padyshim, sundimi i tij ishte jodemokratik, kishte dobësi dhe mund të kritikohej, por është krejt e pakuptimtë ta krahasosh me Hitlerin. Dhe, nëse Tito ishte me të vërtetë diktatori më i errët dhe vrau kaq shumë njerëz, siç thotë Zaharieva, atëherë pse ai gëzoi një reputacion në botë? Varrimi i Titos, mbajtur më 8 maj 1980, në Beograd, është një ngjarje e pashembullta e këtij lloji në histori dhe konsiderohet varrimi më i vizituar i një burrshteti

 

Shkruan: Olivera Vojnovska

 

Ministrja Bullgare e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva, në një intervistë për gazetën gjermane “Welt”, duke folur për mosmarrëveshjen aktuale me vendin tonë tha:

Spin: Ata ishin mjaft brutalë me mua kur unë guxova të shprehja mendimin tim sepse ata po festonin dyzet vjetorin e vdekjes së një prej diktatorëve më të errët – Tito. Në më pak se dhjetë vjet, ai ka vrarë pothuajse 1.7 milion njerëz në ish-Jugosllavi. Ndërsa ata e festojnë atë atje. Kryetari i Shkupit është shok partie i Zaevit. Atëherë unë nuk isha më aq popullore atje. Por është sikur kryetari i bashkisë së Berlinit të dalë me idenë për të festuar ditën e vdekjes së Hitlerit, përfundoi Zaharieva në një intervistë për  ” Welt “, e cila u transmetua nga “Deutsche Welle” në maqedonisht .

[ Burimi: Deutsche Welle; datë .15.12.2020]

Kundërspin: Ministrja e Jashtme Bullgare Zaharieva nuk e ka të qartë përkujtimin e  40 vjetorit të vdekjes së një prej “ diktatorëve më të errët – Tito “në Maqedoninë e Veriut. Epo, duke konsideruar fajtorët për një festë të tillë – Kryeministrin Zoran Zaev dhe Kryetari i Shkupit Petre Shilegov, bën të paktën një paralele të çuditshme me disa përkujtime hipotetike të vdekjes së Hitlerit në Berlin! Ndoshta kjo është arsyeja pse gjermani “Die Welt  publikoi intervistën e saj me titullin: “Si të shënohet dita e vdekjes së Hitlerit në Berlin “.

Ekzistojnë disa logjika në interpretimin e Zaharievës. Së pari, nuk kishte asnjë festim zyrtar të 40 vjetorit të vdekjes së Titos në Shkup. Një festë e tillë nuk ndodhi, nëse do të ishte organizuar nuk do të kalonte pa u vënë re. Të paktën disa media do të kishin raportuar në lidhje me të.

Në fakt, kryetari i bashkisë Shilegov kohët e fundit, kur Zaharieva bëri një deklaratë të ngjashme, mohoi që të kishte ndonjë festë. Gjegjësisht, Zeharieva muajin e kaluar tha se “Nuk mundet nga njëra anë të dëshirosh të jesh në BE dhe të demokratizosh shoqërinë dhe njëkohësisht shënosh ditën e Titos, një prej diktaturave më të errëta”, duke theksuar kështu, që Shilegov më 13 nëntor pavarësisht festimit të Ditës së Shkupit, gjithashtu shënoi 40 vjet nga vdekja e Titos.

Pas deklaratës së saj, kryetari i Komunës së Shkupit, në një intervistë për Bullgarinë TV Evropa në 16 nëntor, u përgjigj se Ministrja e Jashtme bullgare ishte vetëm “duke kërkuar një alibi për budallallëkun e saj”.

Zhvendosja e tezave është në të vërtetë një alibi për marrëzinë. Çdo marrëzi si pasojë kërkon një alibi. Pozicioni i zonjës Zaharieva nuk është gjë tjetër veçse marrëzi. Tani, duke u përpjekur të shpëtojmë pozicionin e Bullgarisë, ne do të përpiqemi të përmbysim teza. Ajo që ndodhi në Shkup përkatësisht në 13 dhe 14 nëntor është se u hap një ekspozitë që erdhi nga Beogradi nga ekspozita e muzeut ekzistues të Josip Broz dhe asgjë më shumë. Sidoqoftë, tani, duke kërkuar një alibi për marrëzinë tonë, ne thjesht do t’i shtrembërojmë tezat, do t’i vendosim ato në kontekst dhe do të përpiqemi të shpjegojmë pozicionet e pashpjegueshme të Republikës së Bullgarisë në lidhje me fillimin e negociatave të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim të plotë në BE, tha Shilegov.

Kryetari i Komunës së Shkupit dje (15.12.2020) në lajmet për TV “Sitel” komentoi deklaratën e fundit të Zaharievës, në të cilën ajo indirekt bëri një lidhje midis Titos dhe Hitlerit.

Unë nuk e di se cili është emocioni i politikanëve në Bullgari dhe as nuk kam të drejtë të merrem me të, komentet e tyre janë negative, madje as fqinjësi e mirë, as sot. Të krahasosh Titon me Hitlerin është një injorancë elementare e historisë themelore. Vetë Tito është bartës i betejës antifashiste gjatë luftës, thotë Shilegov

HISTORIA, TITO DHE ZAHARIEVA

Deklarata e Zaharievës është gjithashtu shumë e diskutueshme: “Në më pak se dhjetë vjet ai (Tito) vrau gati 1.7 milion njerëz në ish-Jugosllavi. .. “. Thjesht nuk është e vërtetë. Është e paqartë se si ministrja Bullgare erdhi në këtë informacion dhe në cilin dokument historik i respektoi ajo?

Faktet historike tregojnë se Josip Broz Tito ishte organizatori dhe udhëheqësi i lëvizjes partizane në Jugosllavi nga 1941 deri në fund të Luftës së Dytë Botërore në 1945. Nën Titon, rezistenca partizane luftoi kundër pushtimit gjerman, të ndihmuar nga aleatët e saj Italia dhe Bullgaria, si dhe grupet lokale çetnike dhe në Jugosllavinë e atëhershme. Pas luftës ai u zgjodh fillimisht Kryeministër dhe më pas President i Republikës Socialiste Federale të Jugosllavisë. Nga 1943 deri në vdekjen e tij më 4 maj 1980, ai u emëruar Marshali i vetëm i RSF të Jugosllavisë dhe Komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Popullore Jugosllave.

Tito ishte një nga themeluesit e  Lëvizjes së të palidhurve, e cila luajti një rol të rëndësishëm gjatë Luftës së Ftohtë dhe ishte sekretari i parë i saj i përgjithshëm. Ai ishte udhëheqësi i parë që kundërshtoi hapur Stalinin në vitin 1948. Tito gëzon akoma simpati në ish-shtetin e përbashkët dhe perceptohet nga një pjesë e caktuar e popullsisë si një figurë historike pozitive. Padyshim, sundimi i tij ishte jodemokratik, kishte dobësi dhe mund të kritikohej, por është krejt e pakuptimtë ta krahasosh me Hitlerin.

Por përsëri te numrat.

Jugosllavia ka qenë një prej vendeve me më tepër viktima në Luftën e Dytë Botërore, menjëherë pas BRSS-së së atëhershme dhe Polonisë. Në këtë luftë, 1.7 milion njerëz humbën jetën në Jugosllavi, nga 15 milion banorët e atëhershëm. Tani, sipas Zaharievës, Tito vrau 1.7 milion njerëz në ish-Jugosllavi në më pak se dhjetë vjet! Pavarësisht nga fakti që ajo nuk deklaron saktësisht se për çfarë dhjetë vjet po mendon, këto shifra janë shumë të çuditshme, të dyshimta. Rezulton se pas luftës katërvjeçare, në të cilën është e padiskutueshme që kishte viktima dhe vuajtje të mëdha të popullsisë, Tito “vrau” aq njerëz sa vdiqën në luftë! Ky pretendim është me të vërtetë përtej arsyes së shëndoshë dhe duket qesharak. Ai nuk ka asnjë mbështetje faktike. Vetëm Zaharieva e di nga i ka marrë numrat.

Nëse Tito ishte me të vërtetë diktatori më i errët dhe vrau kaq shumë njerëz të pafajshëm, siç thotë Zaharieva, pse atëherë ai gëzoi një reputacion në botë, pavarësisht nga struktura politike dhe shtetërore e vendeve. Varrimi i Titos, mbajtur më 8 maj 1980, në Beograd, është një ngjarje e pashembullt e këtij lloji në histori dhe konsiderohet varrimi më i vizituar i një burrshteti. Në ceremoninë mortore morën pjesë 124 delegacione zyrtare shtetërore, të kryesuar nga 38 krerë shtetesh (mbretër ose presidentë), 5 princa, 7 nënkryetarë, 6 presidentë të parlamentit, 10 kryeministra, 3 zëvendëskryeministra, 12 ministra të jashtëm, 20 anëtarë të qeveria dhe 21 zyrtarë shtetërorë.

KUSH MOHON GJUHËN: BULLGARËT APO MAQEDONASIT?

Përveç këtyre, Zaharieva shtrembëroi edhe disa të vërteta të tjera në intervistë. Kreu i diplomacisë bullgare doli dhe deklaroi se “Bullgaria nuk e mohon gjuhën dhe identitetin e maqedonasve, por ajo beson se procesi ishte i kundërt , ose, siç tha ai , “ata mohojnë të drejtat e bullgarëve” .

 Por edhe ky pretendim i saj nuk është i vërtetë. Përkundër asaj që thotë ajo, ne jemi dëshmitarë se vendi i saj kundërshton të drejtën e maqedonasve për vetë-identifikim. Deri më tani, zyrtarët bullgarë e kanë thënë atë publikisht. Nuk është sekret që akademikët bullgarë gjithashtu deklaruan se ” gjuha maqedonase nuk është gjuhë e pavarur, por një dialekt i gjuhës bullgare” .

Për pozicionin e Zaharievës reagoi edhe profesoresha Simona Gruevska-Madzoska nga Instituti i Gjuhës Maqedonase, duke shkruar në Twitter :

 ABSH për të botuar një broshurë me titull për gjuhën zyrtare, miratojnë dhe dërgojnë treqind deklarata në mënyrë që gjuha maqedonase të mos qëndrojë dhe pastaj ata na paskan mohuar! A e dëgjon veten kjo grua se çfarë shkruan???

Nuk dihet cilat janë motivet e Zaharievës për të dalë me teza të tilla, por ato thjesht nuk korrespondojnë me faktet historike dhe situatën reale. Kjo është arsyeja pse pikëpamjet e saj problematike të shprehura në intervistë provokuan një stuhi reagimesh në mediat sociale.

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.