Kundërspin: Në Greqi mund të shkojë secili që do të vaksinohet ose do të ketë imunitet ndaj KOVID-19, për këtë nuk vendos Bekteshi

 

Sulmi ndaj ministrit të Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, nga ana e deputetit Pavle Trajanov është i pabazuar dhe i paarsyeshëm.

 

Shkruan: Ljubomir Kostovski

Njoftimi i autoriteteve greke se sezoni turistik do të jetë i hapur për qytetarët e Serbisë më 15 maj, solli deklarata dhe tekste në mediat në vend në të cilat autoriteteve tona u kërkohet të veprojnë me të njëjtat kushte për të hyrë në destinacionin turistik më të vizituar. Fokusi i këtyre deklaratave dhe vlerësimeve të mediave është te ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Ai tha se puna e tij ishte të mbronte turizmin e brendshëm. A janë të justifikuara sulmet ndaj tij?

 

Në deklaratën shumë të cituar të kryetarit të Lidhjes Demokratike dhe deputetit në Parlament – Pavle Trajanov dënon ashpër deklaratën e ministrit të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, sipas të cilit, me Greqinë nuk do të negociohet në mënyrë që qytetarët të qëndrojnë në vend dhe të pushojnë në vendpushimet tona.

Spin: Teza të tilla janë unike vetëm për Korenë e Veriut. Detyrë e ministrave është të kërkojnë zgjidhje për lëvizjen e lirë të qytetarëve, kapitalit dhe ideve, dhe jo të na mbyllin brenda Maqedonisë.

Qytetarët presin që diplomacia proaktive dhe anëtarët e qeverisë të ‘thyejnë’ barrierat, e jo të krijojnë barriera të reja. Të gjithë jemi të mbyllur në shtëpitë tona për një kohë të gjatë dhe nuk kemi nevojë për bllokada shtesë – thotë Trajanov.

(Burimi: uebfaqja e LD, data: 29.03.2021)

Por, çfarë në fakt, tha ministri Bekteshi në deklaratën e tij për këtë çështje?

Ministri i Ekonomisë, i cili është i ngarkuar me turizmin si veprimtari, tha se Qeveria e Maqedonisë nuk do të negociojë me Greqinë, sipas shembullit të Serbisë, sepse Maqedonia e Veriut nuk dëshiron të humbasë turistët vendas për sezonin e verës.

Sa i përket negociatave me Greqinë, ne nuk negociojmë drejtpërdrejt me qeverinë greke, duke qenë se është në interesin e secilit vend të inkurajojë sa më shumë turistë të qëndrojnë në vend, dmth në Maqedoninë e Veriut, siç është qëllimi i Ministrisë së Ekonomisë dhe për këtë – ne do të vazhdojmë të zbatojmë masa për të inkurajuar turistët e huaj, por edhe turistët tanë vendas për të vizituar destinacionet tona turistiketha ministri në përgjigjen e tij, kur u pyet nga një gazetar.

Kundërspin:  Së pari, deklarata e Ministrit në asnjë segment nuk prek të drejtën e lëvizjes së lirë të qytetarëve. Gjegjësisht, autoritetet e Maqedonisë nuk i ndalojnë qytetarët e tyre të largohen nga vendi! Problemi është në vendet përmes të cilave ata pasagjerë përfundimisht do të tranzitojnë ose ku ata do të dëshironin të vendoseshin.

Greqia është ajo që ka një regjim shumë të rreptë për momentin për lëvizjen e qytetarëve të saj (!), duke praktikuar një lloj bllokimi. Qytetarët atje nga fillimi i shkurtit duhet të telefonojnë policinë dhe të marrin një leje në Viber për të lëvizur vetëm për raste urgjente! Për më tepër, gjë që është shumë e keqe për vendin tonë – ekziston një regjim shumë i rreptë për hyrjen e kamionëve (kufiri dhe shërbimi doganor funksionon vetëm gjatë ditës, lejohen 400 automjete në ditë dhe një certifikatë e infektimit me virus duhet të lëshohet në kufiri, lëshuar pas një ekzaminimi të shpejtë nga mjekët grekë) … Nuk dihet nëse dikush reagoi ndaj kësaj shkelje kaq të dukshme të rregulloreve ndërkombëtare dhe dypalëshe, megjithëse ajo situatë me kolona të mëdha kamionësh në autostradën tonë në gjatësi prej dhjetë kilometra, rrezikon shumë ekonominë. Plazhet greke janë padyshim më të rëndësishme.

Segmenti tjetër, i cili është plotësisht me vend në deklaratën e ministrit Bekteshi, është pjesa ku ai thekson se detyra e tij është zhvillimi i turizmit të brendshëm (edhe vitin e kaluar edhe këtë vit do të ketë kupona për pushime falas të qytetarëve tanë më pak të pasur , që dë do të mbulohen nga buxheti), dhe nuk është përgjegjës për shëndetin dhe politikat e tjera (transporti, marrëdhëniet ndërkombëtare) që do t’i nënshtroheshin një lloji tjetër të negociatave të mundshme.

Është mjaft e qartë se nisma që synon turistët e mundshëm serbë vjen nga pala Greke, pasi ministri Grek i Turizmit Haris Teoharis erdhi në Beograd për të biseduar me homologen e tij Tatjana Matiç. Interesi ishte padyshim i atij që shkoi në Serbi, ku mbi një milion qytetarë tashmë kanë marrë dy vaksina. Greqia thotë se do të pranojë vaksina ruse dhe kineze për turistët serbë dhe se fëmijët nën moshën 10 vjeç nuk do të kenë nevojë për test PCR. Gjithashtu, qytetarët e Serbisë do të jenë në gjendje të hyjnë në Greqi përmes Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Dëshmia më e mirë se kritikat u drejtuan në adresë të gabuar u tregua nga fakti se dy ditë më vonë (e mërkurë, 30 mars) ministri Filipçe, ra dakord me autoritetet greke për trajtim të njëjtë të turistëve potencialë nga Maqedonia, duke i prezantuar ata me kodet tona në dokumente për ata që do të kenë imunitet. Përsëri, ata që kanë provë të imunizimit deri në datën e kalimit të kufirit, do të mund të hyjnë në anën greke!

Në të njëjtën ditë, Kreshnik Bekteshi dhe homologët e tij grekë nënshkruan marrëveshje për qasje në gazsjellës, i cili përmes Aleksandropulos do ta furnizojë RMV-në me gaz nga Azerbajxhani.

Kjo tregon se sulmi ndaj tij është i pabazë për sa i përket kompetencave, interesave që ai ka për të mbrojtur dhe për të punuar në lirinë e shkëmbimit të mallrave dhe shërbimeve. Veçanërisht e keqe është rrotullimi që ai vepron në mënyrën e autokratëve të Koresë së Veriut, i cili është plotësisht i papërshtatshëm pas formulimit të përdorur. Mos të harrojmë se kryeministri anglez Boris Johnson kohët e fundit mori vendim për të mbajtur turistët britanikë në shtëpi këtë verë! A është ai Kim Il Sung?

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.