Kundërspin: Me 24.000 vaksina nuk mund të bëhet vaksinim masiv

Ministri Filipçe nuk mund të flasë për vaksinim masiv kur nuk ka njoftim specifik se kur vaksinat tjera do të mbërrijnë në vend. Sipas tij, vaksinimi masiv do të fillojë me vaksinimin e 4-7 mijë personave në ditë. Nëse shkohet me këtë dinamikë, vaksinat Astra Zeneca (24,000 në numër) do të harxhohen brenda disa ditësh.

 

Shkruan: Ana Anastasovska

 

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, duke folur për procesin e vaksinimit në vend, dha një deklaratë në të cilën shihet spin.

Spin: Serbia ishte një nga vendet në rajon që filloi për herë të parë me vaksinimin masiv, ndërsa në vendin tonë ai proces fillon nesër. Vaksinat e para nga mekanizmi Kovaks arritën dhe tani ne jemi plotësisht të përkushtuar për ta bërë sistemin të funksionojë mirë praktikisht. Edhe sasia nga sistemi i Solidaritetit Evropian, prej afër 20,000 vaksina, do të arrijë deri më 15 prill. Ekziston njoftim se për ato vaksina, një shumë e caktuar që Bullgaria njoftoi disa muaj më parë, vaksinat kineze, kështu që unë besoj se do të jetë sistem që do të fillojë të funksionojë me të vërtetë shpejtë.

[Burimi: Profili në Facebook i ministrit Venko Filipçe (prej 0 deri 0,37 nga video);Data: 27.03.2021]

 

Kundërspin: Të dielën (28 mars 2020), 24,000 vaksina nga prodhuesi “AstraZeneka” nga mekanizmi KOVAKS mbërritën në Maqedoni. Një ditë më parë, të shtunën, 27 mars 2021, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në intervistë në TV Sitel, njoftoi se vaksinimi masiv i popullatës kundër Kovid-19 në vend ka filluar. Ky është rrotullim klasik nga ministri, sepse kur flasim për vaksinim masiv, kjo nënkupton edhe vaksinimin masiv të popullatës, dhe me 24,000 vaksina, nuk është e mundur të vaksinohet popullata. Vetëm 24,000 njerëz mund të vaksinohen.

Sipas të dhënave të publikuara në faqen e internetit kovid19vakcinacija.mk, deri tani në Maqedoni janë vaksinuar 7,005 qytetarë – punëtorë shëndetësorë të cilët kanë marrë vaksina “Pfizer” të dhuruara nga Serbia dhe vaksina ruse “Sputnik” nga e cila mbërritën rreth 3000 doza. Këto vaksina nuk ishin të mjaftueshme për të vaksinuar të gjithë stafin mjekësor në vend, dmth priten më shumë vaksina. 111.347 qytetarë të cilët aplikuan përmes faqes së vakcijacija.mk treguan interes për vaksinim. Nëse marrim parasysh numrin e njerëzve të interesuar për vaksinat, do të shohim që në mënyrë që të fillojë vaksinimi masiv, siç flet ministri Filipce, të paktën 120,000 vaksina duhet të ketë në vend.

Ministri Filipçe nuk mund të flasë për vaksinimin masiv kur nuk ka njoftim specifik se kur vaksinat tjera do të mbërrijnë në vend. Sipas tij, vaksinimi masiv do të fillojë me vaksinimin e 4-7 mijë personave në ditë. Nëse kjo dinamikë vazhdon, vaksinat AstraZeneka (24,000 në numër) do të harxhohen brenda 3-4 ditësh dhe nuk do të ketë vaksina, sepse ende nuk ka ndonjë datë specifike se kur do të mbërrijnë doza të reja. Ka vetëm njoftime dhe supozime.

Sipas fjalëve të Filipçes, 20,000 qytetarët e parë që do të imunizohen me këtë dërgesë vaksinash janë të sëmurët kronikë dhe personat mbi moshën 75 vjeç, si grup rreziku. 76,000 vaksinat e mbetura AstraZeneka nga sistemi KOVAX pritet të mbërrijnë në prill.

Kemi njoftuar se vaksinat e tjera do të mbërrijnë deri në fund të këtij muaji. Këto vaksina nga KOVAKS vijnë me javë vonesash, por duke qenë se të gjitha vendet përballen me këtë sfidë, është mirë që sistemi ka dëshmuar se funksionon. Dhe është mirë që kemi sinjale se do të vazhdojë të punojë në këtë mënyrë dhe do të kemi informacion kur vaksinat të mbërrijnë dhe kjo vazhdimësi do të vazhdojë”, tha Filipce pasi mori dërgesën prej 24.000 vaksinave nga AstraZeneka.

Vaksinat nga Kina priten gjithashtu në prill, për të cilat ministri tha se imunizimi do të kryhet në sallën sportive “Boris Trajkovski”. Rreth 20,000 vaksina nga Fondi Evropian i Solidaritetit pritet të mbërrijnë deri në 15 prill dhe kryeministri bullgar Bojko Borisov njoftoi se këtë javë ai do të propozojë që Bullgaria t’i dhurojë 5,000 vaksina në Maqedonisë.

Për krahasim, në Shqipëri tashmë ka nisur vaksinimi masiv i njerëzve kundër Kovid-19, pasi vendi bleu 192,000 doza të vaksinës kineze. Para vaksinës kineze, më pak se 100,000 doza të Pfizer dhe Biontek, AstraZeneka dhe Sputnik V arritën në Shqipëri.

Deri tani në Shqipëri janë vaksinuar 65,000 njerëz, përfshirë personelin mjekësor, personat mbi 80 vjeç dhe arsimtarët. Vaksinat nga kompania kineze “Sinovak” u sollën javën e kaluar nga kryeministri Edi Rama prej Turqisë, ndërsa 500,000 doza nga e njëjta kompani Shqipëria duhet të marrë në dy muajt e ardhshëm. Me kaq shumë vaksina të blera, Shqipëria mund të shpallë vaksinimin masiv.

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.