“Kontrolluesit e fakteve” të rremë rus po përhapin propagandë për luftën në Ukrainë

Фото: pixabay.com

Është e njohur pak se kush qëndron pas kësaj faqeje interneti ruse të “kontrollit të fakteve” – ​​”Lufta kundër gënjeshtrave” (War on fakes). Krijuesit e tij identifikohen vetëm si “administratorë të disa kanaleve jopolitike ruse të Telegramit”, dhe asnjë nga autorët e tij nuk është emëruar. Faqja nuk ka asnjë gjurmë, asnjë kontakt apo adresë. Shërbimi i verifikimit të fakteve Pointer ka shqyrtuar këtë faqe interneti dhe ka zbuluar se “kontrollet e fakteve” të tij janë në të vërtetë pjesë dezinformuese që përdorin teknika të njohura të propagandës ruse – moskoherencë, pretendime të mëdha, përsëritje dhe deklarata të dukshme të rreme – për të hutuar lexuesit duke u përpjekur të kuptojnë se çfarë po ndodh në Ukrainë.

 

Shkruan: Ana Anastasovska

 

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës një vit më parë, Rusia dhe mbështetësit e saj kanë kërkuar të shtrembërojnë në mënyrë agresive rolin e Moskës në luftë me atë që ekspertët e quajnë një armë me fuqi të lartë në arsenalin e saj – fushata dezinformuese.

Kontrolluesit global të fakteve, përfshirë Vërtetmatësin, hedhin poshtë një mori gënjeshtrash çdo ditë që përpiqen të shpërqendrojnë nga krimet e mundshme të luftës të Rusisë ose të njollosin kundërshtarin e saj.

Megjithatë, kanalet ruse të dezinformimit nuk po ngadalësohen dhe po përdorin teknika të ndryshme për të mashtruar publikun. Një shembull i tillë është uebsajti dhe kanali Telegram i drejtuar nga Rusia, i cili pretendon në mënyrë të rreme se është i përfshirë në verifikimin e fakteve për shkak të një “lufte informacioni të nisur kundër Rusisë”. Bëhet fjalë për faqen (Lufta kundër lajmeve të rreme) e cila në “Manifestin” e saj pretendon se “është e rëndësishme të jepet informacion i paanshëm për atë që po ndodh në Ukrainë dhe në territoret e Donbasit, sepse shohim shenja të një lufte informacioni kundër Rusisë. “

Menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, kjo faqe interneti publikoi një artikull më 03/04/2022 duke pretenduar të vë në dukje idenë se ukrainasit po bëjnë një luftë informacioni kundër rusëve.

Jo vetëm që ukrainasit përhapën “falsifikime, prodhime dhe dezinformata” për të portretizuar forcat ruse në një “mënyrë të pakëndshme”, thuhej në tekst, por ata përdorën gjithashtu aktorë profesionistë dhe softuer të redaktimit të videove për të vënë në skenë imazhe të ushtarëve rusë të vdekur dhe qytete të shkatërruara ukrainase.

Shërbimi i verifikimit të fakteve Pointer ka shqyrtuar këtë faqe interneti dhe ka zbuluar se “kontrollet e fakteve” të tij janë në të vërtetë pjesë dezinformuese që përdorin teknika të njohura të propagandës ruse – moskoherencë, pretendime të mëdha, përsëritje dhe deklarata të dukshme të rreme – për të hutuar lexuesit që përpiqen të kuptojnë se çfarë po ndodh në Ukrainë.

“Lufta kundër gënjeshtrave” (War on fakes) përdor një strategji të përbashkët të propagandës ruse: përdor dezinformata për të prodhuar një atmosferë që i bën lexuesit dyshues ndaj burimeve zyrtare të informacionit dhe të paaftë për të besuar – mes një morie pretendimesh të rreme, mashtruese dhe surreale rreth luftës – në vetë mundësinë e së vërtetës objektive. Projekti e bën këtë duke rrëmbyer formatin e kontrollit të fakteve. Lexuesit që shkojnë në këtë faqe, duke pritur të vërtetën përfundimtare, në fakt po ndeshen me një mashtrim, shkruan Pointer.

Është pak e njohur se kush qëndron pas kësaj faqeje interneti ruse të “kontrollit të fakteve”. Krijuesit e tij identifikohen vetëm si “administratorë të disa kanaleve jopolitike ruse të Telegramit”, dhe asnjë nga autorët e tij nuk është emëruar. Faqja nuk ka asnjë gjurmë, asnjë kontakt apo adresë.

Si e zbulon “Lufta kundër gënjeshtrave” (War on fakes) “dezinformimin”?

Duke shfletuar “kontrollet e fakteve” në këtë faqe interneti, ne hasëm në një “kontrollues të fakteve ruse” në lidhje me informacionin për granatimin e një ndërtese apartamentesh në Dnieper që vrau të paktën 46 njerëz. Sipas zyrtarëve dhe ekspertëve ukrainas, duke përfshirë Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare me bazë në SHBA, ndërtesa e apartamentit u godit nga një raketë ruse Kh-22.

Ndërtesa nëntëkatëshe e shpërthyer ishte mishërimi i një prej sulmeve më vdekjeprurëse të vetme në Ukrainë që nga pushtimi rus.

Por një faqe interneti e quajtur War on Fake News (Lufta kundër lajmeve të rreme) pretendon “ekskluzivisht” se ndërtesa u shkatërrua nga një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase.

Ashtu si kontrolluesit profesionistë të fakteve,”Lufta kundër gënjeshtrave” (War on fakes) përdor pamje vizuale me fjalën “gënjeshtër” të ngulitur me shkronja të kuqe të theksuara.

Së fundmi, Vërtetmatës shkroi edhe për përpjekjen e Rusisë për të hedhur fajin Ukrainës për bombardimin e ndërtesës.

Fakti është se hetimi tregoi se ndërtesa u godit nga një raketë ruse Kh-22. Këtë e kanë bërë të ditur mediat e huaja, duke iu referuar komandës ajrore të Ukrainës, e cila ka bërë të ditur edhe saktësisht se nga ka ardhur sulmi, nga drejtimi i Kurskut në Rusi.
Është një raketë e fuqishme me rreze të gjatë, rreth 600 kilometra, e projektuar në kohët sovjetike, qëllimi kryesor i së cilës ishte të ishte një sulmi ndaj anijeve, d.m.th. i destinuar si një raketë kundër anijeve për luftanijet – shkatërrueset, kryqëzueset ose aeroplanmbajtës. Por me fillimin e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, Rusia fillon t’i përdorë këto raketa si një mjet të rëndë për të shkatërruar objektivat në terren dhe që nga maji 2022, në qershor disa raketa të tilla shkatërruan qendrën tregtare në Kremenchuk, duke vrarë mbi 20 civilë. Ata janë qëlluar kryesisht nga ajri nga bombarduesit strategjikë TU-22M.

 

Qëllimi është të ngatërrojë audiencën dhe të minojë besimin në kontrolluesit autentikë të fakteve

Që nga pushtimi i Rusisë, iniciativa “Lufta kundër gënjeshtrave” (War on fakes) është shndërruar në një central elektrik për përhapjen e mashtrimeve të rreme. Është një mjet efektiv i propagandës dhe dezinformimit shtetëror. Ai funksionon kryesisht sepse kontrollimi i fakteve zakonisht u shërben lexuesve si një burim “autoritativ” për të kërkuar “informacion objektiv”, tha për AFP Roman Osadchuk nga Laboratori i Kërkimeve Mjekoligjore Dixhitale të Këshillit Atlantik

Rrëmbimi i formatit të verifikimit të fakteve po intensifikon atë që analistët e quajnë një luftë informacioni mbi pushtimin, duke paraqitur sfida të reja për kontrolluesit e fakteve autentikë të dezinformatave.

Kontrollet e rreme të fakteve rrezikojnë të minojnë besimin në mediat e besueshme dhe institucionet legjitime të kontrollit të fakteve. Ata gjithashtu mund të shtrembërojnë perceptimet për Ukrainën dhe Perëndimin dhe ta bëjnë të duket sikur është e pamundur të merren faktet rreth luftës, tha për AFP Madeleine Roach nga NewsGuard.

“Lufta kundër gënjeshtrave” (War on fakes) shpesh publikon një sërë kontrollesh faktesh për të njëjtën temë, ndonjëherë me deklarata të shumta dhe kontradiktore që pushtojnë lexuesit.

Qëllimi është të hutohet audienca, të mbingarkohen ata. Rezultati ideal do të jetë një lexues që përfundon duke thënë se “ka shumë versione të ngjarjeve, është e pamundur të zbulohet se ku është e vërteta,” tha për AFP Jakub Kalenski, një analist i lartë në Qendrën Evropiane të Ekselencës në luftën kundër kërcënimeve hibride.

Kjo nuk është hera e parë që rusët janë mbështetur në një format të kontrollit të fakteve për të përhapur dezinformata.
Në vitin 2017, Ministria e Punëve të Jashtme ruse nisi një projekt të quajtur Publikime jo të besueshme si pjesë e faqes së saj të internetit për verifikimin e fakteve. Analiza nga Ben Nimmo, në atë kohë një bashkëpunëtor i lartë në Laboratorin e Kërkimit të Forenzikës Digjitale të Këshillit Atlantik, zbuloi se asnjë nga 11 historitë e botuara në muajin e parë të Publikimeve të Pabesueshme nuk ishte e besueshëm.

Gjithashtu në vitin 2017, rrjeti televiziv shtetëror RT lançoi një projekt në faqen e tij të lajmeve të quajtur FakeCheck, i cili, siç u njoftua, synonte të “ndante faktet nga lajmet e rreme”. Sipas Nimmo, nga nëntë artikuj të botuar në dy javët e para të ekzistencës së tij, katër përmbanin “pasaktësi dhe paragjykime të mundshme me prova të parëndësishme ose të pamjaftueshme”.


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.