Komikët Xhim Keri dhe Maja Rudolf portretizohen në mënyrë të gabuar si Bajden dhe gruaja e tij

Një skeç nga shfaqja komike “Saturday Night Live” me protagonistë Xhim Keri dhe Maja Rudof si Xho Bajden dhe Kamala Haris është keqpërdorur për të përhapur të pavërteta në lidhje me çiftin e ri presidencial të SHBA. 

.

Një postim manipulues në Facebook dezinformon se demokrati Xho Bajden dhe gruaja e tij Xhill, gjoja në një frymë dhe simbole satanike, festuan fitoren në zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve. Në këtë postim thuhet:

PRESIDENTI I RI NË SHTETIN MË SATANIK NË BOTË FESTON NË MËNYRË SATANIKE NË AMERIKË BASHKË ME GRUAN, DUKE U LAVDËRUAR ME SIMBOLIN SATANIK!!!

JETOJME NE PERIUDHËN ANTIKRISHTIT !!!

ZOT NA NDIHMO!!!

Bashkangjitur me pretendimin është shfaqur edhe një fotografi e Bajden dhe gruas së tij.

Por e gjithë kjo nuk është e vërtetë.

Për çfarë bëhet fjalë në të vërtetë?

Së pari, në fotografi nuk është aspak çifti presidencial, por aktorët e humorit Xhim Keri dhe Majaa Rudolf në “Saturday Night Live” .

Në këtë skeç nga shfaqja e famshme, Keri portretizon karakterin e Bajden, dhe Rudov luan rolin e Kamala Harris, Zëvendës Presidentit të ardhshme të Shteteve të Bashkuara. Aktori Aleks Balduin, i cili luan rolin e Presidentit aktual të SHBA Donald Tramp, gjithashtu shfaqet në skeç.

 

Siç mund ta shihni në videon e shkurtër, këtu është një pamje komike e finales dhe rezultateve të zgjedhjeve presidenciale. Epo, në atë frymë, Bajden (Keri) dhe Harris (Rudolf) falënderojnë votuesit në “fjalimin e tyre të fitores”. Rudolf është e veshur me kostumin e bardhë që Harris kishte veshur kur pranoi nominimin. Dhe ndërsa Trump (Balduin) refuzon të pranojë humbjen, Keri dhe Rudolf (Biden dhe Harris) duken në humor, duke qeshur dhe duke duartrokitur. Keri e quan Tramp një humbës – “llozer” “Loooooseer!”, Dhe së bashku me Rudolf bëjnë shenjën “L” me gishtat e tyre. Dhe në fund të shfaqjes, Keri, Rudolf dhe Baldoin, buzëqeshin dhe bërtasin: “Saturday Night Live”

Pra, nuk është një simbol satanik, siç pretendohet në postim, as nuk janë Bajden dhe gruaja e tij. Në këtë rast, një skeç nga shfaqja komike “Saturday Night Live  u keqpërdor, në të cilën Keri dhe Rudolf, në rolin e Bajden dhe Harris, i thonë Tramp se ai është një humbës.

Sidoqoftë, përkundër faktit se kjo është e pavërtetë e pastër, për fat të keq ky postim është mjaft i popullarizuar në rrjetin social Facebook, ku ka 103 shpërndarje në kohën e shkrimit të këtij vlerësimi.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.