Kina nuk e mohoi statusin diplomatik të Von der Leyen, as ajo nuk priti në radhë me udhëtarët e rregullt

Фото: uroparl.europa.eu

Postimi keqinterpreton një ngjarje që ka më shumë se një vit, pra vizitën e Presidentes Ursula von der Leyen në Republikën Popullore të Kinës. Askund nuk përmendet se asaj i është refuzuar statusi diplomatik apo se ka pasur probleme protokollare për hyrjen në vend. As nuk është e vërtetë që presidenti po vizitonte Kinën këtë vit kur ndodhi situata e supozuar

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook:

Ursula von der Leyen vizitoi Kinën këto ditë. 

Kinezët e udhëzuan atë të priste në radhë për kontrollin e pasaportës së bashku me pasagjerët e rregullt.

Poshtërim!

Ata refuzuan të njihnin statusin e saj diplomatik.

Pse?

Sepse diplomatët vijnë nga vende dhe BE-ja nuk është vend dhe zyrtarët e saj nuk mund të gëzojnë status diplomatik.

Në postim ka disa fakte të diskutueshme. Si fillim, nga sa shihet në faqen e internetit të shërbimit diplomatik të Bashkimit Evropian, hera e fundit që Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, vizitoi Republikën Popullore të Kinës ishte para fundit të vitit 2023.  Konkretisht, gjatë samitit BE-Kinë në Pekin, ku i pranishëm ishte edhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel. Për këtë vizitë nuk mund të gjendet asnjë njoftim se asaj i është mohuar statusi diplomatik i von der Leyen dhe as që ka kaluar kontrollin e pasaportave me pasagjerë të rregullt.

Përveç kësaj, kjo ishte hera e dytë që presidenti vizitoi Kinën. Ai e bëri vizitën e tij të parë në prill 2023 në të njëjtën kohë me presidentin francez Emmanuel Macron.

Prej këtu, pra nga kjo vizitë, lind një keqkuptim i tërë.

Në gazetën digjitale nga Uashingtoni, Politico, ata shkruajnë për vizitat e presidentëve von der Leyen dhe Macron, domethënë për mirëpritjen e kundërta që të dy morën:

.Presidenti francez Emmanuel Macron iu nënshtrua trajtimit të plotë të tapetit të kuq këtë javë në Pekin, duke marrë pjesë në një kremtim shtetëror dhe duke u përshëndetur me parada ushtarake dhe gjuajtje me topa në sheshin Tiananmen. Kur aeroplani i Macron u ul, ministri i Jashtëm kinez e takoi personalisht.

Kur mbërriti Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ajo u prit nga Ministri i Ekologjisë – në dalje të rregullt të pasagjerëve.

 

Siç shihet edhe në foto, Presidenti është vërtet i mirëpritur nga Ministri i Mjedisit Huang Ranchu në një platformë që i ngjan një daljeje të zakonshme pasagjerësh. Edhe pse shkruhet se ajo është pritur në dalje të rregullt të pasagjerëve, kjo nuk do të thotë se ajo ka kaluar “kontrollin e pasaportës së bashku me pasagjerët e rregullt”, pasi sipas protokollit kinez “ata nuk pranuan t’i njihnin statusin diplomatik”.

Fillimisht duhet theksuar se misionet diplomatike të BE-së menaxhohen nga të ashtuquajturit EEAS (European External Actions Service) ose Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm. Megjithëse BE-ja dhe Komisioni Evropian kanë aktivitete diplomatike të udhëhequra nga EEAS, ata nuk kanë statusin tipik diplomatik që do të kishin si përfaqësues shtetëror të një kombi (për shembull një pozicion ambasadori), të parashikuar nga Konventa e Vienës për Marrëdhëniet Diplomatike. Pavarësisht, protokollet diplomatike zakonisht bien dakord për të përjashtuar zyrtarët e lartë nga procedurat standarde të udhëtimeve. Këto vizita zakonisht koordinohen paraprakisht midis vendit pritës dhe delegacionit vizitues për të siguruar një vizitë të qetë dhe të sigurt. Në rastin e delegatëve të BE-së, kjo zbatohet me dokumentin “EU laissez passer”. 

Në atë drejtim, nëse një protokoll i tillë do të ndryshohej ose shkelej menjëherë, që presidentja të kalonte kontrollin e pasaportave për pasagjerët e rregullt, do të përbënte një skandal diplomatik që me siguri do të pasqyrohej në media. Fakti është se asnjë media nuk raportoi se kjo ndodhi, madje von der Leyen, në konferencën për shtyp para përfundimit të vizitës, nuk vuri re asgjë për këtë temë.

Në fund të fundit, vetë njoftimi është kontradiktor sepse thotë edhe “sepse diplomatët vijnë nga shtetet, dhe BE-ja nuk është vend dhe zyrtarët e saj nuk mund të gëzojnë status diplomatik” dhe para kësaj thotë se statusi diplomatik inekzistent është refuzuar.

Siç u përmend, është e pamohueshme që Von der Leyen dhe presidenti Macron kanë pasur vizita drastike të ndryshme. Për këtë flet edhe fakti që Politico shkruan për atmosferën mediatike rreth vizitës: “Ndërsa media shtetërore theksoi marrëdhënien kino-franceze, mediat sociale kineze demonizuan Von der Leyen si një kukull amerikane”.

Por ajo që theksohet në postim është larg realitetit.

Prandaj, duke pasur parasysh argumentet e paraqitura më sipër, ky postim është i rremë. Nuk është e vërtetë që presidenti Von der Leyen vizitoi Kinën këtë vit, nuk na është thënë saktësisht se kur ka ndodhur situata e supozuar, as nuk ka ndonjë provë që ka pasur probleme me protokollin.

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.