Kallxo.com: Mediumet e Kosovës gabimisht identifikuan një oficer policie gjatë arrestimeve në Karaçevë

 

Në një operacion të madh nga inspektorati policor në Karaçevë, Kosovë, u arrestuan 12 policë. Arrestimet e oficerëve të policisë u bënë me dyshimin se ata ndihmuan në funksionimin e kazinove të paligjshme në zonën e Karaçevës. Lista e oficerëve të policisë të arrestuar po qarkullonte në rrjetet sociale.

Shërbimi për verifikimin e fakteve në Kosovë – Kallxo.com kontrolloi listën e publikuar nga portale të tilla si “Indeksonline”, “Signal”, “Insajderi” dhe të RTK-së në të cilin thuhet se polici Selami Kastrati është arrestuar .

Në një deklaratë për Kallxo.com, vajza e oficerit të policisë Kastrati, Krenare Kastrati mohon këtë lajm.

Në lajmet e botuara në lidhje me listën e oficerëve të policisë të arrestuar në Karaçevë, prindi im – Selami Kastrati – përmendet gjithashtu padrejtësisht! Selami Kastrati është një oficer policie në zonën kufitare të Karaçevës, por ai nuk është i përfshirë në çështjen e fundit, aq më pak të jetë arrestuar. Unë, si vajza e tij, dhe të gjithë ne si anëtarë të familjes jemi jashtëzakonisht të indinjuar nga kjo shpërndarje e dezinformatave”,  tha Krenare Kastrati.

Lidhur me këtë rast, Kallxo.com gjithashtu kontaktoi Inspektoratin Policor të Kosovës. Ata mohuan lajmin se oficeri i policisë Selami Kastrati u arrestua në këtë aksion. Prandaj, këtë informacion në mediat e Kosovës, Kallxo.com e vlerësoi si të rremë.

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

>Vërtetmatësit, projekt për rritjen e llogaridhënies dhe përgjegjësisë të politikanëve dhe partive politike përpara qytetareve, i realizuar nga Fondacioni Metamorphosis Artikulli mundësohet me përkrahje të fondacionit jofitimprurës amerikan (NED - National Endowment for Democracy). .