Каllxo.com: Deklarata e pavërtetë e Mustafës për “mbledhjen e fundit” me Vetvendosjen

 

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, në konferencë për shtyp me 15 janar (2020) tha se do të ketë vetëm një mbledhje me Lëvizjen Vetëvendosje (LVV) për zë nënshkruar marrëveshjen. Kallxo (kallxo.comqë punon për verifikimin e fakteve dhe prodhimin e bashkëpunimit në mes BIRN Kosovë dhe Interneww Kosovë) verifikoi këtë deklaratë të Mustafës dhe përfundoi se Mustafa nuk mbajti fjalën. 

Më saktë, Mustafa ka mbajtur tre takime me liderin e LVV-së, Albn Kurit, por nuk ka marrëveshje ose përfundim se të dy partitë do të arrijnë marrëveshje. Të dy anët paralajmërojnë se mund të ketë edhe mbledhje të tjera duke pasur parasysh se qëndrimet e tyre nuk janë harmonizuar.

Për këtë, Kallxo (kallxo.com), këtë deklaratë të Isa Mustafë-s e vlerësoi si të pavërtetë. 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

>Vërtetmatësit, projekt për rritjen e llogaridhënies dhe përgjegjësisë të politikanëve dhe partive politike përpara qytetareve, i realizuar nga Fondacioni Metamorphosis Artikulli mundësohet me përkrahje të fondacionit jofitimprurës amerikan (NED - National Endowment for Democracy). .

Your email address will not be published.