Hitleri nuk kishte gjak hebre, siç pretendon Lavrov

Еврејска заедница - Скопје, влез. Фото: Вистиномер

Deklarata e ministrit të Jashtëm rus Sergey Lavrov, i cili tha se besonte se Hitleri, ashtu si Zelensky, kishte gjak hebre, shkaktoi një ortek reagimesh nga populli hebre, kërkesa për falje dhe reagim diplomatik. Por Hitleri nuk ka gjak hebre. Babai i tij, Alois, ishte një fëmijë i papranuar, ndërsa gjyshi i tij nuk ishte i njohur, thotë historiani austriak Roman Sandgruber, i cili botoi biografinë e parë të Hitlerit.

 

 

Recensojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook, në të cilin është shpërndarë një artikull mediatik me titull “Lavrov: Ajo që Zelensky është hebre nuk i mohon elementet naziste të Ukrainës”.

Në tekst shpërndahet një deklaratë e ministrit të Jashtëm rus Sergey Lavrov, i cili në një intervistë në televizionin italian sulmoi Ukrainën dhe presidentin e saj Volodymyr Zelensky, duke thënë se fakti që ai është hebre nuk mohon elementët nazist në vendin e tij.

Besoj se edhe Adolf Hitleri kishte në vete gjak hebre, shtoi Lavrov, që përcillet në postimin që po e recensojmë.

Megjithatë, nuk është e vërtetë që Hitleri kishte gjak hebre. Deklarata e Lavrov shkaktoi një ortek reagimesh negative nga populli hebre, kërkesa për falje dhe reagime diplomatike.

Kështu, Izraeli thirri ambasadorin rus në vend për të elaboruar komentet e Lavrov për nazizmin dhe antisemitizmin. Ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid e quajti deklaratën se Hitleri ishte me origjinë hebreje “një gabim historik të pafalshëm dhe skandaloz, të tmerrshëm”.

Siç shkruan Zëri i Amerikës, reagimi i ashpër i Lapidit ndryshon nga qëndrimi i mëparshëm i Izraelit për pushtimin ushtarak rus të Ukrainës, i cili ishte brenda kornizës së neutralitetit.

 

Prej ku vjen teoria e vjetër e konspiracionit se Hitleri kishte gjak hebre?

Që në vitet njëzetë të shekullit të kaluar ekzistonte një teori konspirative që u aktualizua këto ditë nga ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov. Ai i referohet identitetit të gjyshit të Hitlerit nga ana e babait të tij dhe është vetëm versioni më i fundit i historive tashmë të vjetra që nuk bazohen në fakte të vërtetuara.

Babai i Hitlerit, Alois, ishte një fëmijë i panjohur dhe gjyshi i tij ishte i panjohur, tha historiani austriak Roman Sandgruber për AFP.

Sandgruber, i cili botoi biografinë e parë të Alois Hitlerit, shpjegoi se thashethemet filluan të qarkullojnë fillimisht në vitet 1920, në kulmin e ngritjes së Hitlerit në pushtet. Teoria veçanërisht u inkurajua dhe u nxit nga rivalët politikë të liderit nazist Hitler, sidomos në kohën kur ai filloi të merrte kontrollin e Gjermanisë në vitin 1933. Më pas historia mori jetë në kujtimet e kriminelit nazist të luftës Hans Frank, i cili udhëhoqi Poloninë e pushtuar gjatë lufta dhe solli në jetë historinë. Në kujtimet e tij të botuara pas vitit 1946, Frank tha se ai kishte hulumtuar fshehurazi pemën familjare të Hitlerit me kërkesën e vetë Hitlerit.

Gjyshja e Hitlerit nga babai, Maria Anna Schicklgruber, lindi Alois në 1837. Frank pretendoi se kishte zbuluar se në atë kohë ajo punonte si kuzhiniere për një familje hebreje të quajtur Frankenberger në qytetin austriak të Gracit. Punëdhënësi i saj i pagoi mbështetjen e fëmijëve derisa Alois të mbushte 14 vjeç, shkroi Frank, duke argumentuar se kjo mund të vërtetohej përmes letrave që ajo shkëmbente me familjen e saj. Frank shtoi se Hitleri i tha atij se gjyshja e tij dhe burri i saj i ardhshëm e lanë hebreun të mendonte se ai ishte babai, në mënyrë që të merrnin para prej tij.

Siç shkruan mediat e huaja, pretendimi se gjyshi i Hitlerit ishte një farë Leopold Frankenberger duhet të hidhet poshtë, pasi një person i tillë nuk është regjistruar që në periudhën e përmendur. Për 400 vite ka qenë e palejuar dhe jo ligjore që hebrenjtë të në Stirija, ndërsa u bë ligjore pasi lindi Alois.

Historianët janë shumë skeptikë.

Sipas Sandgruber, nuk ka asnjë provë që mund të konfirmojë këtë version. Një nga problemet është se hebrenjtë nuk kishin të drejtë të jetonin në Graz në kohën kur lindi babai i Hitlerit. Pra, kush është gjyshi i Hitlerit është një pyetje pa përgjigje.

Nuk ka asnjë provë historike për asnjë nga këto pretendime. Për më tepër, gjyshja e Hitlerit nga babai, Maria, ishte katolike.

Kryeministri izraelit Naftali Bennet hodhi poshtë komentet e Lavrov si gënjeshtra dhe i bëri thirrje ambasadorit rus në Izrael që të shpjegojë këto pretendime.

Hebrenjtë nuk e vranë veten në Holokaust, tha Lapid, duke shtuar se kjo deklaratë është lloji më i keq i antisemitizmit.

Për të gjitha faktet e mësipërme, vlerësojmë se nuk është e vërtetë që Hitleri kishte gjak hebre. Që nga fillimi i pushtimit ushtarak të Rusisë në Ukrainë, janë bërë përpjekje të vazhdueshme për ta justifikuar atë me gjoja denazifikimin e Ukrainës. Në këtë mënyrë tentohet të justifikohet agresioni klasik rus në Ukrainë.
Qries


Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.