Gjeorgjianët pro-evropianë, jo mercenarë të huaj, janë organizatorët e protestave kundër ligjit për agjentët e huaj

Фото: Принтскрин видео Јутјуб

Organizatorët e protestës nuk janë “organizata joqeveritare sektare me pagesë të huaj”, por gjeorgjianë, përfshirë profesorë, mjekë, studentë, aktivistë, politikanë të opozitës, punëtorë etj. Vullneti i tyre demokratik është të punojnë për Gjeorgjinë brenda Gjeorgjisë, në një mënyrë që promovon vlerat dhe liritë evropiane, zhvillimin e shoqërisë civile, luftën kundër korrupsionit dhe fjalën e lirë.

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

Çfarë shuplake në fytyrë nga Gjeorgjia për të çmendurit perëndimorë që menduan se mund të shkonin atje, të protestonin kundër qeverisë dhe t’u tregonin se çfarë të bënin nga sektarët e huaj të paguar nga OJQ-të.

Bashkë me postimin shpërndahet edhe një foto e reagimit të Margus Tsakna, ministër i Jashtëm i Estonisë, i cili thotë:

Jemi në mosbesim ndaj zgjedhjes së Parlamentit të Gjeorgjisë për të mos shfrytëzuar mundësinë historike për të vazhduar me integrimin evropian dhe për ta lënë popullin e tij në dhomën e pritjes për zgjerim, pafundësisht..

Reagimi i Tsakna-s, si dhe protestat e përmendura në postimin që po shqyrtojmë, i referohen ligjit të miratuar së fundmi në Parlamentin e Gjeorgjisë, i cili prej disa javësh ka shkaktuar demonstrata masive në Gjeorgji. Quhet “Akti i agjentëve të huaj”. Edhe pse presidenti i Gjeorgjisë vuri veton ndaj tij, kjo nuk ishte e mjaftueshme për të parandaluar hyrjen në fuqi të ligjit.

Ligji për “Transparencën e Ndikimit të Huaj” kërkon që të gjitha organizatat që marrin më shumë se 20 për qind të buxhetit të tyre nga jashtë, të regjistrohen si subjekte me ndikim të huaj, me gjoba për ata që nuk respektojnë ligjin. Partia “Dream” (Ëndrra) në pushtet e Gjeorgjisë propozoi ligjin me pretekstin se do të “promovonte transparencën dhe do të luftonte vlerat pseudo-liberale” të imponuara nga të huajt.

Nuk është e vërtetë ajo që thuhej në postimin që po rishikojmë, se protestat disajavore që po zhvillohen masivisht në Gjeorgji në prag të miratimit të këtij ligji, të quajtur në gjuhën e thjesht “ligji për agjentët e huaj”, janë organizuar nga “të çmendurit perëndimorë që menduan se mund të shkonin atje për të protestuar kundër Qeverisë dhe për t’i thënë asaj se çfarë të bënte me OJQ-të e huaja sektare me pagesë”. Protestat, në të kundërt, organizohen dhe mbështeten nga njerëz brenda Gjeorgjisë, të cilët jetojnë dhe punojnë në Gjeorgji, kanë një përkatësi pro-BE dhe e kundërshtojnë këtë, siç e quajnë ata, “ligjin rus”.

Siç raporton New York Times, protestat organizohen kryesisht nga shoqëria civile në Gjeorgji, e cila promovon demokracinë dhe median e lirë dhe ka frikë se vendi po shkon drejt autoritarizmit. Shumë prej tyre i koordinuan aktivitetet e tyre në aplikacionet e mesazheve me opozitën e Gjeorgjisë.

Protestat u pranuan gjerësisht nga qytetarët në kryeqytetin Tbilisi dhe mes pjesëmarrësve kishte studentë dhe punëtorë.

Shumë nga protestuesit në Tbilisi janë studentë dhe profesionistë të lindur në Gjeorgjinë e pavarur pas vitit 1990. Ata thonë se kanë frikë se vendi i tyre është në një pikë kthese dhe se liritë demokratike, si ajo që u lejon atyre të protestojnë para Parlamentit, mund të hiqen.

Nëse i lejojmë të kthehen në kohën e Bashkimit Sovjetik, ata do të përpiqen të ndalojnë lirinë tonë të tubimit dhe fjalës,tha një nga protestuesit për New York Times.

Nino Zhizhilashvili, prezantuese e Formula, një prej stacioneve televizive kryesore të Gjeorgjisë dhe dekane e një fakulteti mediatik, thotë se ajo iu bashkua demonstratave sepse kushtet për mediat janë përkeqësuar, me sulme të shpeshta fizike ndaj gazetarëve.

Badri Okujava, një studiues në organizatën SovLab, e cila heton historinë e Gjeorgjisë nën sundimin sovjetik, është një nga organizatorët e protestës.

Rusia ka bërë gjëra të tmerrshme për vendin tonë, tha ai në një deklaratë për New York Times.

Eka Gigauri, presidente e Transparency International Georgia, e cila fokusohet në çështjet e korrupsionit, duke përfshirë korrupsionin e lidhur me themeluesin e partisë Dream (e cila propozoi ligjin e diskutueshëm), thotë se organizata nuk do të respektojë dhe nuk do të pranojë ligjin. Ajo tha për New York Times se puna e saj e bëri atë një objektiv të vazhdueshëm sulmesh, duke përfshirë lyerjen e makinës së saj me spërkatje dhe imazhin e saj që shfaqej në postera që e akuzonin atë si një “agjente e huaj dhe propagandiste LGBT”. 

Këta njerëz po veprojnë në interes të regjimit të Putinit. Ky ligj për agjentët e huaj do ta kthejë vendin në oborrin e shtëpisë së Rusisë, thotë ajo, për Qeverinë gjeorgjiane.

Pjesë e protestave janë edhe krerët e organizatave joqeveritare që ndihmojnë mediat në Gjeorgji. Të gjithë e quajnë ligjin “ligji rus” dhe thonë se ai u miratua për të heshtur kritikët e Rusisë.

Për javë të tëra, sheshi dhe rrugët përreth Parlamentit në Tbilisi janë mbajtur nga protesta, kryesisht nga të rinj nga Gjeorgjia që shohin një të ardhme me Perëndimin dhe liritë demokratike, jo me rënien e vendit në “orbitën e Rusisë”.

Ne nuk duam të bëhemi një Bjellorusi e dytë apo Rusi, thotë 32-vjeçari Konstantin Chakunashvili, pediatër. 

 

Si Bashkimi Evropian ashtu edhe Shtetet e Bashkuara e kanë kritikuar ligjin si kërcënues i lirisë së fjalës.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë. Organizatorët dhe pjesëmarrësit në demonstratat kundër ligjit për agjentët e huaj në Gjeorgji nuk janë OJQ-të e huaja sektare me pagesë, por gjeorgjianët, duke përfshirë profesorë, mjekë, studentë, aktivistë, politikanë të opozitës, punëtorë etj. Vullneti i tyre demokratik është të punojnë për Gjeorgjinë brenda Gjeorgjisë, në një mënyrë që promovon vlerat dhe liritë evropiane, zhvillimin e shoqërisë civile, luftën kundër korrupsionit dhe fjalën e lirë.

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.