Fantazitë “Q” për arrestimin dhe gjykimin e Biden mbeten në fushën e gënjeshtrave

Џил и Џо Бајден Фото: Викимедија / Glyn Lowe PhotoWorks from lisbon, Portugal

Inaugurimi i Presidentit të 46-të të SHBA Joe Biden kaloi pa incidentin më të vogël, pavarësisht të pavërtetave të teoricienëve të konspiracionit të lëvizjes Q që ato ditë i publikuan, kursi i politikës së brendshme dhe të jashtme të SHBA filloi të ndryshojë menjëherë

  

Një postim në Facebook në gjuhën maqedonase një ditë para inaugurimit të Presidentit të ri të SHBA, Joe Biden , përhapi dezinformata të plota dhe të pavërteta për atë që do të ndodhë gjatë përurimit.

Pika kryesore ishte që Donald Trump do të qëndronte në Shtëpinë e Bardhë dhe se presidenti i sapozgjedhur dhe një numër i ndihmësve të tij ose anëtarëve të administratës dhe ish-presidentëve të tjerë dhe anëtarëve aktualë të Kongresit do të arrestoheshin, pas së cilës televizionet amerikane do të transmetonin gjykime të shpejta nga një gjykatë ushtarake që do t’i gjykonte ata:

Përurimi do të vazhdojë siç ishte planifikuar të mërkurën. Akuzat do të shtypen të mërkurën në mëngjes dhe urdhër-arrestet do të lëshohen. Sapo të gjithë të jenë në vend për inaugurimin, Garda Kombëtare do të përdoret për të siguruar perimetrin e zonës së Kapitolit, askush jashtë, askush brenda. Marinsat do të ruajnë tunelet nën ndërtesën e Kapitol për të parandaluar që dikush të shpëtojë. Kur Biden të ngjitet në skenë, Shërbimi Sekret do të mbajë dhe lëshojë urdhër-arreste për afërsisht 50-100 anëtarë të audiencës (përfshirë Biden, Pelosi, Schumer, Obama, Klinton). Shumë akuza, përfshirë akuzat për tradhti. Të gjithë marinsat do të transferohen në një bazë ushtarake nëntokësore ku një gjykatë ushtarake do t’i gjykojë drejtpërdrejt në televizione për krimet e tyre. Të gjithë TV-të do të bashkohen automatikisht në këtë periudhë prove, pa marrë parasysh se cilën vendosni, provat e krimeve të tyre do të publikohen. Shijoni shfaqjen. 

Mbi këtë tekst në postim është një zemër dhe shkronja Q, me qëllimin e qartë se ajo që është shkruar është pjesë e planit të lëvizjes Q, e cila ishte nën kontrollin e gjeneralit të ushtrisë amerikane Michael Flynn .

 Edhe pse në fillim kjo histori duket si një përmbledhje e një skenari nga një serial i njohur nga Netflix ose HBO, “Vërtetmatësi” me kënaqësi dhe kuriozitet profesional ndoqi transmetimin televiziv nga rrjeti televiziv Amerikan CNN dhe mund të përfundojë faktet e mëposhtme:

Përurimi i Presidentit të zgjedhur amerikan Joe Biden, edhe pse ishte nën masa të pashembullta sigurie për shkak të inkursionit të kryengritësve në Kapitol dy javë më parë, shkoi normalisht dhe pa incidentin më të vogël, dhe Biden u bë Presidenti i Shteteve të Bashkuara. 

Nuk kishte arrestime imagjinare, Presidenti Biden dhe nënpresidentja Kamala Harris u betuan, dhe ish nënkryetari Mike Pence mori pjesë në ceremoni në vend të ish Presidentit Donald Trump, i cili u largua nga Shtëpia e Bardhë para inaugurimit.

Dyzet e gjashtë Presidenti i SHBA Joe Biden ka qenë në detyrë për të dytën ditë me radhë, jo vetëm pa incidente, por me shumë punë. Ai kaloi 17 dekrete që ndryshuan në mënyrë dramatike politikën e SHBA të ndjekur nga Donald Trump dhe ngadalë i kthyen Shtetet e Bashkuara në marrëdhëniet ndërkombëtare si një fuqi që përfshihet aktivisht në rendin ndërkombëtar me një qasje konstruktive – nga Marrëveshja e Ndryshimit të Klimës te pjesëmarrja aktive në punën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Fantazitë dhe dezinformatat në postimin që po shqyrtojmë mund të etiketohen si plotësisht të pavërteta.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.