Euvsdisinfo: Mediat pro-Kremlin me fjalë të re manipuluese

Mediat pro-Kremlin deri më tani e kanë etiketuar opozitën si “fashiste”, “sataniste” e globaliste… Por kohët e fundit, “neoliberalët” janë “gogoli” i ri i preferuar – një mrekulli e re për retorikën manipuluese të mediave pro ruse , shkruan “Euvsdisinfo”, transmeton Krithink.

Termi “neoliberal” nuk ishte shumë i zakonshëm në bazën e të dhënave të dezinformatave që posedon Euvsdisnfo, por gjatë javëve të para të 2021 u bë fjala e re e preferuar për mediat pro-Kremlin. Fronti Jugor përdori termin gati 30 herë për të treguar diçka të pakëndshme: “Shtypjen masive të lirisë së fjalës”; “Një valë e re censure, një gjueti shtrigash politike e” shtypësve të bardhë “; “Një përpjekje për të ribranduar Forcat e Armatosura të SHBA-ve, përfshirë Forcën Ajrore dhe Marinën, si forca të reja, neoliberale”; Disidenti rus Aleksei Navalni u shpall neoliberal; Kryetari i Moskës Sergei Sobyanin u shpall neoliberal. Opozita në Bjellorusi gjithashtu sipas tyre është neoliberale dhe naziste. Sulmi në Kapitol Hill më 6 janar përfundoi, sipas fjalëve të Frontit Jugor, me fitoren e armiqve të popullit.

Përparësia e madhe e “neo-liberalizmit” si një mjet manipulues është se koncepti mund të përshtatet me gjithçka që nuk u pëlqen të majtëve dhe të djathtëve. Kjo është arsyeja pse është e lehtë të gjesh “sulme” nga një perspektivë e djathtë, por po aq lehtë edhe “zëra të majtë” që kritikojnë neoliberalizmin e platformave ruse, shkruan “Eusdisinfo”.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.