Ekziston një tendencë për të akuzuar Ukrainën se dëshiron të shkaktojë një luftë të tretë botërore

Фото: pixabay.com

 

Në postimin që po rishikojmë, pra në titullin e tekstit që u shpërnda, i cili i referohet agjencisë Reuters, mungon konteksti kur thuhet se “Ukraina po përpiqet në çdo mënyrë të nisë një luftë të tretë botërore. “. Në artikullin origjinal të Reuters që raportonte deklaratën e Sekretarit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Alexei Danilov, nuk kishte asnjë detaj se çfarë donte të thoshte Danilov kur tha “gjurmë ruse”. Teksti i Reuters, duke thënë se deklarata është bërë pa detaje të mëtejshme, askund nuk pretendon se Ukraina dëshiron të shkaktojë një luftë të tretë botërore, por se Alexei Danilov tha se Ukraina dëshiron një hulumtim të përbashkët të incidentit të së martës (15.11.2022). me partnerët e saj dhe për të parë informacionin që është bazë për konkluzionet e aleatëve të saj

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Ukraina po përpiqet në çdo mënyrë të shkaktojë një luftë të tretë botërore, ata pretendojnë se kanë prova të “gjurmëve ruse” në shpërthimin në Poloni.

Në vetë postimin, ka një lidhje me një tekst që thotë:

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Alexei Danilov, tha sot se Kievi ka prova për “gjurmë ruse” në një shpërthim në Poloninë lindore që Varshava dhe NATO thonë se ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase.

Danilov nuk dha detaje mbi këtë pretendim, raportoi Reuters.

Kyiv është plotësisht i hapur për një hetim gjithëpërfshirës të situatës, shkroi ai në faqen zyrtare të Këshillit në Facebook.

Postimit i mungon konteksti, pasi pretendon se “Ukraina po përpiqet me të gjitha mënyrat të provokojë Luftën e Tretë Botërore.” Artikulli origjinal i Reuters, i cili citonte deklaratën e Danilov, nuk elaboroi se çfarë donte të thoshte Danilov kur tha “gjurmë ruse”. Në tekstin e Reuters, përveç se deklarata është bërë pa detaje të mëtejshme, nuk pretendohet askund se Ukraina dëshiron të shkaktojë një luftë të tretë botërore, por se Alexei Danilov tha se Ukraina dëshiron një studim të përbashkët të incidentit të së martës (15.11.2022) me partnerët e saj dhe t`i shoh informacionet ku bazohen konkluzionet e aleatëve të saj.

Kyiv është plotësisht i hapur për një hulumtim gjithëpërfshirës të situatës, shkroi ai në faqen zyrtare të Këshillit në Facebook.

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, në një konferencë për shtyp, i pyetur për komentin e Danilov, tha:

Hulumtimi kryhet me ndihmën e ekspertëve polakë dhe amerikanë dhe nëse dikush dëshiron të përfshihet në të, atëherë duhet të ketë pëlqim nga të dyja palët.

Në momentin e publikimit të tekstit, i cili nuk bazohet në fakte, por në spekulime, pretendohet se Ukraina dëshiron të shkaktojë një luftë të tretë botërore, është evidente se ka një hetim për shpërthimin në Polonia dhe nuk ka konkluzione përfundimtare nga ai hetim. Kërkimi i Ukrainës për të marrë pjesë në atë hetim nuk po nxit një luftë të tretë botërore dhe një vlerësim dhe koment i tillë në titullin e tekstit nuk bazohet në prova.

Lidhur me raketën që ra në një fshat në Poloni mbrëmjen e së martës (15.11.2022) dhe ku humbën jetën dy persona, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, nuk ka dyshim se Ukraina nuk është fajtore. Vlerësimi fillestar i NATO-s është se shpërthimi ndodhi në një kohë kur Ukraina po përpiqej të mbrohej kundër Rusisë. Zelensky deklaroi se komandantët e tij të lartë ushtarakë e siguruan atë se nuk bëhej fjalë për një raketë ukrainase, si shkak i incidentit.

Ndërkohë, Ministria e Punëve të Jashtme polake tha se një raketë e prodhuar nga Rusia ra në fshatin Przewodow, në Poloninë lindore, rreth gjashtë kilometra larg kufirit me Ukrainën, duke vrarë dy persona. Rusia ka mohuar që raketat e saj kanë goditur territorin polak, duke thënë se raportet ishin një “provokim i qëllimshëm” për të përshkallëzuar situatën.

Menjëherë pas shpërthimit të raketës në territorin e Polonisë, presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi:

Mundësitë janë të vogla nga vijat e trajektores që raketa të jetë lëshuar nga Rusia, por do ta shohim.

Agjencia e lajmeve Associated Press citoi tre zyrtarë amerikanë të thoshin se informacionet fillestare sugjerojnë se raketa që goditi Poloninë u shkrep nga forcat ukrainase që përpiqeshin të kapnin një raketë ruse.

Përgjigja e SHBA-së mori vlerësime të rralla nga Rusia, me zëdhënësin e Kremlinit Dmitry Peskov që e përshkroi atë si “të përmbajtur dhe profesionale”.

Vlen të theksohet reagimi i përmbajtur dhe shumë më profesional i palës amerikane dhe presidentit amerikan, tha Peskov, transmeton BBC.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg konfirmoi se shpërthimi në Poloni, i cili vrau dy civilë, nuk ishte rezultat i një sulmi të qëllimshëm. Sipas tij, nuk ka indikacione se Rusia po përgatit aksione ushtarake sulmuese kundër NATO-s.

Analiza jonë paraprake sugjeron se incidenti ka shumë të ngjarë të jetë shkaktuar nga një raketë kundërajrore ukrainase e lëshuar në mbrojtje të territorit ukrainas kundër sulmeve me raketa ruse. Por më lejoni të jem i qartë. Ukraina nuk është fajtore për këtë. Përgjegjësia përfundimtare është e Rusisë, pasi ajo vazhdon luftën e saj të paligjshme kundër Ukrainës – tha Stoltenberg.

Për të gjitha faktet e mësipërme vlerësojmë se mungon konteksti në postimin që po shqyrtojmë, pra në titullin ku thuhet se Ukraina po përpiqet të nisë një luftë të tretë botërore në çdo mënyrë.


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.