Ban Ki Mun asnjëherë nuk ka thënë “Mos e shfuqizoni vetveten për shkak të Greqisë”

Foto: screenshot nga postimi

Postim i vitit 2019 bëhet përsëri viral në internet me një gënjeshtër të plotë se ish Sekretari i Përgjithshëm Ban Ki Mun u bëri thirrje maqedonasve “të mos shfuqizojnë vetveten për shkak të Greqisë”

 

Një postim me një foto të ish-sekretarit të përgjithshëm të KB, Ban Ki Mun, në të cilin thirrja e pretenduar e sekretarit drejtuar maqedonasve në lidhje me negociatat e mëparshme me Greqinë për të zgjidhur mosmarrëveshjen për emrin, u bë përsëri viral (shikuar, shpërndarë, pëlqyer) në dy ose tre ditët e fundit, megjithëse është postuar në Facebook në janar 2019.

Thirrja e pretenduar për maqedonasit është shkruar në foton e Ban Ki Mun:

MOS E SHFUQIZONI VETVETEN PËR SHKAK TË GREQISË 

Ky apel i pretenduar nga ish Sekretari i Përgjithshëm i KB është gënjeshtër. Duke kërkuar një deklaratë të tillë, “Vërtetmatësi” erdhi deri te faktet në vazhdim:

Bëhet fjalë për një të pavërtetë tashmë të ekspozuar që u shfaq në media pak para referendumit për të ndryshuar emrin e Republikës së Maqedonisë më 30 shtator 2018, d.m.th më 9 dhe 10 shtator të atij viti, kur pretendohet se Ban Ki Mun vizitoi vendin, në Ohër, me ftesë të ish Presidentit Gjorge Ivanov.

Media që transmetoi deklaratën e pretenduar të Ban Ki Mun, i referohet televizionit “Kanal 5”, por fillimisht, deklarata nuk është atje, por vetëm një ritregim nga televizioni që i referohet tha Ban Ki Mun, dhe u botua nga vetëm disa media të panjohura, duke përfshirë “Media 24” dhe “News 24” а, dhe një ditë më vonë nga Infomax-in i famshëm me titull DUSH I FTOHTË PËR ZAEV NGA BAN KI MUN: Sekretari i Përgjithshëm i KB tha se maqedonasit kanë të drejtë të vetëvendosjes dhe vetë-emërimit, dhe është një e drejtë e garantuar universale sipas Kombeve të Bashkuara

Një kërkim i thelluar në faqen e internetit të Kanal 5, si dhe në internet për vizitën e pretenduar të Ban K Mun në Ohër në shtator 2018, tregojnë se nuk ka një vizitë të tillë dhe asnjë deklaratë të tillë. Ka deklarata ku ai thotë se shpreson për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes së shpejti, ka gjithashtu deklarata se ai personalisht do të punojë me autoritetet greke dhe KB-në për të zgjidhur mosmarrëveshjen, dhe në të njëjtin raport ka një regjistrim audio të konferencës për shtyp të Ivanov dhe Ban Ki Mun. Por, të gjitha këto janë në vitin 2012!

Gënjeshtra e vitit 2018 praktikisht zbulohet përmes portalit MKD.mk. Në arkivin e këtij portali mund të gjendet komenti i Kanal 5 në lidhje me vizitën e Ban Ki Mun, por këtë herë në vitin 2012 gjatë vizitës zyrtare në Republikën e Maqedonisë, ku përveç bisedimeve në Shkup me kryeministrin e atëhershëm Nikolla Gruevski, ai gjithashtu udhëtoi në Ohër, ku u takua me Presidentin e atëhershëm Ivanov (shih këtu).

I vetmi pretendim i ngjashëm si një ritregim i deklaratës së pretenduar të Ban Ki Mun mund të gjendet në internet në Ohridlive.com, me çka në raportin e takimit të vitit 2012 thuhet se Sekretari i Përgjithshëm në deklaratën e dhënë tha:

Mesazhi im për ju është, mos bëni kurrë kompromis kur bëhet fjalë për parimet, parimet e vendosura botërisht. Ju kurrë nuk duhet të bëni kompromise. Unë kurrë nuk bëj kompromis kur bëhet fjalë për të drejtat e njeriut, të drejtat themelore të njeriut dhe dinjitetin njerëzor. Kombet e Bashkuara kurrë nuk bëjnë kompromise.

Sidoqoftë, këto gënjeshtra të mediave në vitin 2018 çuan në një postim (ka postime të tjera) në janar 2019, i cili në 24 orët e fundit në momentin e recenzimit u pa 1.300 herë, mbi 20 mijë herë në 3 muajt e fundit, dhe është ndarë 180 herë gjithsej. Kjo do të thotë që gënjeshtra në postim është ende mjaft virale dhe kjo ishte arsyeja pse “Vërtetmatësi” vendosi ta ekspozojë edhe një herë, pavarësisht se është projekt mediatik i realizuar nga Metamorphosis edhe para dy vitesh.

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

>Vërtetmatësit, projekt për rritjen e llogaridhënies dhe përgjegjësisë të politikanëve dhe partive politike përpara qytetareve, i realizuar nga Fondacioni Metamorphosis Artikulli mundësohet me përkrahje të fondacionit jofitimprurës amerikan (NED - National Endowment for Democracy). .

Your email address will not be published.