Aeroplanët luftarakë rusë nuk kanë fluturuar mbi Florida

Фото: Принтскрин видео

Pamjet e një fluturimi të avionëve luftarakë pa asnjë burim apo provë përshkruhen si një inkursion rus në hapësirën ajrore amerikane. Nëse kjo është e vërtetë, që nuk është, do të ishte një incident i tmerrshëm, i cili do të ishte lajm i fundit në media dhe që do të shkaktonte një luftë diplomatike në OKB, nëse jo një luftë të tretë botërore. Edhe pse luftanijet ruse kanë mbërritur në Kubë, e cila është afër Floridas, në mesin e tyre nuk ka asnjë aeroplanmbajtëse, ndaj një fluturim i tillë është i pamundur dhe me radarët dhe satelitët e saj do të “kapeshin” dhe përgjoheshin nga komanda amerikane e mbrojtjes ajrore NORAD, pasi kjo tashmë po ndodh me avionët rusë afër Alaskës. Por aeroplanët në klip me shumë gjasa janë amerikanë, nga skuadroni Blue Angels me bazë në Florida, fluturimet e të cilit janë joshëse për videografët.

 

Një postim në rrjetin social Facebook tregon një klip të ndjekur nga këto fjalë:

Aeroplanë luftarakë rusë fluturuan mbi Florida

Nëse kjo është e vërtetë, që nuk është, do të ishte një incident i tmerrshëm me rëndësi historike dhe ky do të ishte lajm i fundit në mediat botërore. Kjo do të shkaktonte një luftë diplomatike me nota protestash dhe grindjesh në OKB, nëse jo një luftë të tretë botërore, por ne nuk e shohim një gjë të tillë.

Ky klip shfaqet më së shumti në Tik-Tok, por ky klip nuk është as në mediat ruse si TASS dhe RIA Novosti, që do të thotë se edhe për ta nuk ishte mjaftueshëm i mirë.

Postimi që po shqyrtojmë nuk mbështetet nga asnjë burim apo provë dhe në klip shohim një grup njerëzish në një tarracë me pamje nga deti, përballë të cilit fluturojnë aeroplanë luftarakë. Teksti në klip supozohet të na bindë se ata janë “rusë”, por skena të tilla janë të zakonshme në Pensacola, Florida, ku ka bazën e skuadronit Blue Angels të marinës amerikane, fluturimet e të cilit janë joshëse për videografët, ndaj ka shumë në YouTube, por nuk ka lidhje me Rusinë.

Në fund të klipit, dikush bën një pyetje në anglisht nëse avionët janë rusë, por dilema e atij personi nuk dëshmon asgjë dhe ne nuk e shohim as në xhirim, kështu që ndoshta ai zë është shtuar më vonë. Në klip është hedhur një fragment i këngës “Walking on a Dream” nga dyshja australiane Empire of the Sun, e cila është krejtësisht e pakuptimtë, por të paktën na dëshmon se në klip ka pasur vërtet një montim audio ngjarja me siguri meriton një klip më serioz se ky dhe zgjat vetëm 14 sekonda.

Përndryshe, një fluturim i tillë është i pamundur jo vetëm për shkak të masës paraprake të Luftës së Tretë Botërore, por edhe për arsye teknike. Aeroplanë të tillë nuk mund të fluturojnë në Florida nga Rusia. Në të vërtetë, ajo dërgoi anije luftarake në Kubë, e cila është afër Floridës, por midis tyre nuk kishte asnjë aeroplanmbajtëse. Ishin katër anije: fregata Admiral Gorshkov, nëndetësja Kazan, rimorkiatori Nikolai Chiker dhe cisterna Akademik Pashin. Rusia ka vetëm një aeroplanmbajtëse, Admiral Kuznetsov dhe ajo nuk mori pjesë në këtë mision.

SHBA dhe aleatët e saj të NATO-s vëzhguan nga afër aktivitetet ruse në Kubë duke dërguar: shkatërruesit Truxton, Donald Cook dhe Delbert D Black; Guri Prerës i Rojës Bregdetare të SHBA-së; aeroplani zbulues Boeing P-8 Poseidon; fregatën kanadeze Ville de Quebec, si dhe një fregatë franceze të klasës La Fayette. Shtojini kësaj që SHBA-të kanë një bazë në vetë Kubë, në Gjirin e Guantanamos. Është iluzion që në një situatë të tillë, rusët thjesht mund të fluturojnë mbi Florida.

Ata do të “zbuloheshin” nga radarët dhe satelitët amerikanë, të tillë si ato të Komandës së Mbrojtjes Ajrore të SHBA-së NORAD ose sistemi i radarit detar Aegis, shumë përpara se të arrinin në kontinentin e SHBA-së, ku do të paralajmëroheshin të tërhiqeshin ose të kapeshin dhe të shoqëroheshin prapa ose përfundimisht do të rrëzohej.

SHBA shpesh vëren aeroplanët rusë afër Alaskës dhe ndonjëherë dërgon interceptues dhe i shoqëron ata prapa. Kohët e fundit, një rast i tillë ka pasur më 2 maj 2024.

Por ndonjëherë përfundon keq – më 24.11.2015, një avion rus nga Siria fluturoi në hapësirën ajrore të NATO-s në Turqi dhe u rrëzua, duke shkaktuar një luftë diplomatike midis Moskës dhe Ankarasë, por ata përfundimisht e mbyllën çështjen. Megjithatë, një shqetësim i tillë nuk mund të mungojë nga asnjë burim përkatës dhe të mos ketë asnjë reagim.

Në të vërtetë edhe fuqitë më të mëdha të botës ndonjëherë bëjnë gabime në këtë drejtim. Kështu, për shembull, në 2023 një balonë zbulimi kinez fluturoi mbi SHBA, por nuk ishte një kërcënim i tillë dhe sigurisht që u rrëzua dhe Rusia ka dështimet më të mëdha në këtë drejtim.

Më 28 maj 1987, piloti amator 19-vjeçar nga Gjermania Perëndimore, Matthias Rust, fluturoi në hapësirën ajrore sovjetike me aeroplanin e tij Cessna dhe më në fund u ul në Sheshin e Kuq në Moskë. Mbrojtja kundërajrore e Rusisë nuk është e fortë as tani. Ukrainasit po godasin çdo ditë qytetet ruse, veçanërisht Belgorodin, madje edhe Moskën dhe kanë goditur gjithashtu objektiva deri në 1200 km thellë në Rusi.

Postimi që po rishikojmë është nga një faqe në Facebook që dikur shpërndante lajme që përhapnin narrativat e Kremlinit.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.